53 - 47

15/12/2022 22:00 Shipping League B 22/23 7 40'

Onassis915151453
Spring Marine131181547

Στον αγώνα της 7ης αγωνιστικής μεταξύ της Onassis Group και της Spring Marine, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν μία δύσκολη νίκη με σκορ 53-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης για να θωρακιστούν απέναντι στις αντίπαλες επιθέσεις. Οι παίκτες των 2 ομάδων ξεκίνησαν κάπως νωθρά αφού για 2 λεπτά δεν είχε σημειωθεί κανένας πόντος με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζονται κάπως καλύτεροι και να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 1-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες έκαναν λάθη στις εκδηλώσεις των γρήγορων των επιθέσεων τους, οι οποίες όμως ήταν παραγωγικές με το σκορ να είναι 9-13 στο τέλος πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Spring Marine ξεκίνησαν να εμφανίζουν προβλήματα στην επίθεση τους τα οποία επέτρεψαν αρχικά το παιχνίδι να πάει στον πόντο και αργότερα να χάσουν το προβάδισμα τους αφού για 3 λεπτά είχαν μείνει στο μηδέν. Στο υπόλοιπο το γρήγορο τέμπο ανάμεσα στις 2 ομάδες έφερναν τον αγώνα σε μια ισορροπία στο σκορ αρχικά στους 22 πόντους και στο τέλος του δεκαλέπτου στους 24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες ήταν κάπως αποδιοργανωμένες επιθετικά και κινήθηκαν σε χαμηλά επίπεδα παραγωγικότητας με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να καταφέρνουν να ανακτήσουν τα ηνία του αγώνα και να βρίσκονται μπροστά με 26-29 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία, οι ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνει μπροστά με ένα σερί 6 πόντων που τους οδήγησε στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι μπροστά με σκορ 39-32.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Spring Marine έκανε ένα καλό ξεκίνημα και έδειξαν τη διάθεση τους να διεκδικήσουν τη νίκη με όλες τους τις δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι από τη δική τους πλευρά δεν μπορούσαν να τους εμποδίσουν. Kατάφεραν να κρατούν το προβάδισμα, έστω και μικρό με 43-41 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας έγινε πάρα πολύ οριακός με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και φαινόταν πως η πιο συγκεντρωμένη και ψύχραιμη  ομάδα θα ήταν αυτή που θα δέχονταν στην τελική επικράτηση. Αυτή αποδείχθηκε ότι ήταν γηπεδούχος που πήρε τη νίκη με 6 πόντους διαφορά που σε κάθε περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την προ ολίγων λεπτών εικόνα.