21/04/2023 19:00 Shipping League B 22/23 11 40'

Spring Marine1816181264
Sea Pioneer811111847

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Sprint Marine και της Sea Pioneer, οι πρώτοι πήραν τη νίκη με σκορ 64-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν κανονικός με τις ομάδες να επιλέγουν οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία κατάφερε να κάνει καλύτερο ξεκίνημα ήταν γηπεδούχος η οποία με ωραίο γύρισμα της μπάλας έβρισκε τον ελεύθερο παίκτη και κατάφερε με αυτό τον τρόπο να προηγείται με 11-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια διατηρώντας μια κλειστή και δυνατή άμυνα κατάφερε να προκαλεί τα αντίπαλα λάθη στην επίθεση αποκτώντας προβάδισμα 10 πόντων 18-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Sea Pioneer ανέβασαν την επίδοσή τους κυρίως στον αμυντικό τομέα όπου περιόρισαν το ρυθμό που δέχοταν πόντους. Η επίθεσή τους ήταν όμως κακή και έτσι στα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 4-4. Στο υπόλοιπο, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και εκμεταλλευόμενοι τις λάθος πάσες και τη βιασύνη των αντιπάλων τους αύξησαν περαιτέρω το προβάδισμά τους κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 34-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Spring Marine συνέχισαν από εκεί που τελείωσαν στο προηγούμενο δεκάλεπτο. Έπαιζαν μεγάλη αποτελεσματικότητα πετυχαίνοντας αιφνιδιασμούς και κλεψίματα που από νωρίς τους είχαν καταστήσει κυρίαρχους στο παιχνίδι αφού στο 25o λεπτό του αγώνα βρισκόταν μπροστά με 45-19. Στην πορεία, οι παίκτες της Sea Prioneer έβγαλαν αντίδραση και εκδηλώνοντας προσπάθειες αιφνιδιασμού και γρήγορου παιχνιδιού εμφανίστηκαν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους και με ένα επιμέρους σκορ 7-10 έδειξαν πως έχουν παλμό.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός από την πλευρά των γηπεδούχων έπεσε, κάτι που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να πιέσουν και να βελτιώσουν σημαντικά τα νούμερα στην επίθεσή τους. Το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα ήταν 58-41. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες λόγω της κούρασης και της διαφοράς έδειξαν σημάδια αποσυντονισμού τα οποία όμως δεν σημαίνει ότι δεν επέτρεψαν σε επιθέσεις να δείξουν την ποιότητά τους