14/12/2023 21:30 Shipping League B 23/24 6 40'

Spring Marine1617101053
Starbulk1311101347

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Πολύτιμα βαθμολογική νίκη πέτυχε η ομάδα της SPRING MARINE απέναντι στην ομάδα της STARBULK με 53-47 στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής της Shipping League B.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η SPRING MARINE ξεκίνησε με ευστοχία από την περιφέρεια και με 3 τρίποντα κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (8-4) με το τρίποντο του Πουλημένου να κρατάει την STARBULK κοντά στο σκορ (16-13).

Η ανωτερότητα της SPRING MARINE συνεχίστηκε, με την άμυνα της να σφίγγει παραπάνω και την περιφέρεια της να προσφέρει πολύτιμες λύσεις από τη γραμμή των 6,75. Το επιμέρους 17-11 τους έφερε στο +9 στο ημίχρονο (33-24).

Η STARBULK ανέβασε την ένταση στην άμυνα της στην επανάληψη, κλείνοντας τους διαδρόμους, με τη SPRING MARINE να επενδύει και πάλι στην περιφέρεια της, αλλά με πιο χαμηλά ποσοστά. Το 10-10  κράτησε τη διαφορά στο +9.

Η διαφορά έπεσε μέχρι τους 5 πόντους με την STARBULK να προσπαθεί για την ανατροπή. Η ηρεμία στην επίθεση και ο έλεγχος του ρυθμού και των ριμπάουντ έδωσε οριστικά τη δίκαιη νίκη στους γηπεδούχους.

Ζάβρας  και Αναστασόπουλος οι καλύτεροι για τους νικητές, με τους Μυτιληναίο και Λάμπρο να ακολουθούν. Ο Πουλημένος καλύτερος για την SPRING MARINE με 22 πόντους.