64 - 48

23/02/2024 22:00 Commercial League D 23/24 3 40'

Stanley1711171964
Ellaktor131512848

Την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα της THE STANLEY HOTEL  επικρατώντας με 64-48 της ομάδας του ΕΛΛΑΚΤΩΡ και με ρεκόρ 2-6 ελπίζει σε όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα στη Commercial League D. Η ομάδα του ΕΛΛΑΚΤΩΡ με ρεκόρ πλέον 3-6 έχασε την ευκαιρία της να έρθει πιο κοντά στην τετράδα.

Πιο δύσκολα από ότι φανερώνει το +16 ήρθε η νίκη για την THE STANLEY HOTEL. Απόλυτη ισορροπία είχαμε στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 28-28. Οι δυνατές άμυνες man to man είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, με την THE STANLEY HOTEL να έχει περισσότερες επιλογές στην επίθεση χάρη στην ευστοχία της και από την περιφέρεια (τέσσερα τρίποντα έναντι ενός της αντιπάλου της) , με την ΕΛΛΑΚΤΩΡ όμως να κερδίζει μέσα στη ρακέτα.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως άνηκε στους γηπεδούχους. Η ομάδα του ΕΛΛΑΚΤΩΡ ξεκίνησε πιο δυνατά, παίρνοντας διαφορά 3 πόντων στο πεντάλεπτο (30-33), όμως από εκείνο το σημείο η THE STANLEY HOTEL ανέβασε την ένταση σε άμυνα και επίθεση, πέτυχε 3 σερί τρίποντα, προσπερνώντας με 45-40.

Ο ΕΛΛΑΚΤΩΡ είχε κολλήσει επιθετικά, πέτυχε μόνο ένα καλάθι εντός παιδιάς στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά με το +16 να είναι και η μέγιστη τιμή της.

Ο Βαζούκης με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ ο κορυφαίος του αγώνα. Φιλιππόπουλος και Λυκοτραφίτης ακολούθησαν σε απόδοση. Ιωαννίδης και Ματθαίος οι καλύτεροι για τον ΕΛΛΑΚΤΩΡ.

Καποθανάσης Κώστας (Παίκτης The Stanley Hotel)