Stanley vs Ολυμπιακή Ζυθοποιία

19/01/2024 20:30 Commercial League D 23/24 8 40'

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της The Stanley Hotel και της Ολυμπιακής Ζυθοποιίας οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42-62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να παίζουν man to man άμυνα. Στον αγώνα υπήρχαν τρίποντα και από τις δύο ομάδες και το σκορ ήταν αρκετά κοντά από τα 5 πρώτα κιόλας λεπτά  (5-9). Στην συνέχεια της 1η περιόδου η πρώτη ομάδα έκανε ένα σερί 5-0 και πέρασαν μπροστά για 1η φορά(10-9). Πριν τη λήξη της 1ης περιόδου και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά φάουλ αλλά η δεύτερη ομάδα κατάφερε να περάσει μπροστά με μόνο 3 πόντους διαφορά (13-16).

Στο 2ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα κατάφερε να κάνει ένα σερί 0-6 με πρωταγωνιστή τον Τσούτση Γιάννη ο οποίος είναι αυτός που σημείωσε τους έξι σερί πόντους κάνοντας το 13-25 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στην πορεία η πρώτη ομάδα κατάφερε να μειώσει κάπως την διαφορά όμως η δεύτερη ομάδα μέσα από την μαχητικότητα της δεν άφησε πολλά περιθώρια και συνέχισε να κάνει ακόμα ένα σερί 0-14 και να αυξήσει περισσότερο την διαφορά (21-39).

Στο 3ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα έκανε καλό ξεκίνημα καθώς ο Βαζούκης Γιώργος σημείωσε 8 πόντους και κατάφερε να μειώσει λίγο την διαφορά (30-44). Οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές καλές άμυνες όμως είχαν άστοχα μακρινά σουτ (34-49).

Στο 4ο Δεκάλεπτο τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα καθώς έβλεπαν ότι η δεύτερη ομάδα είχε εκτοξεύσει την διαφορά , προσπάθησαν να μειώσουν όμως δεν ήταν αρκετό και έτσι η δεύτερη ομάδα επικράτησε και νίκησε.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βαζούκης Γιώργος (16 πόντους και 9 ριμπάουντ) και ο Φιλιππόπουλος Κωνσταντίνος  (8 πόντους και 2 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σωτηράκης Αντώνης (19 πόντους και 5 ριμπάουντ) και ο Τσούτσης Γιάννης (18 πόντους και 3 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της The Stanley Hotel να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Ολυμπιακή Ζυθοποιία να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.

Γεωργάκης Κώστας (Παίκτης The Stanley Hotel)

Σώτος Κωνσταντίνος (Παίκτης Ολυμπιακή Ζυθοποιία)