23 - 39

13/07/2023 21:30 Summer League 22/23 1 40'

Stanley356923
A-Ships21581439

Στον αγώνα μεταξύ της The Stanley Hotel και της A-SHIPS οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 23-39.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν ατομική άμυνα για να αντιμετωπίσουν τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η επιθετική συγκομιδή ήταν γενικά πολύ χαμηλή καθώς και οι 2 ομάδες φάνηκε ότι αντιμετώπισαν προβλήματα προσαρμογής στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα και ήταν άστοχες. Στα πρώτα 5 λεπτά η μόνη ομάδα που είχε βρει το σκορ ήταν η γηπεδούχος που ήταν μόλις 3 πόντοι. Οι φιλοξενούμενοι μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου είχαν σημειώσει μόλις ένα καλάθι περίπου 3:30 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου το οποίο ήταν και το σκορ για εκείνο το δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο, η επιθετική συγκομιδή βελτιώθηκε κυρίως από την πλευρά των φιλοξενούμενων η οποία με ένα σερί 3-7 είχε τα ηνία του αγώνα στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η A-SHIPS συνέχισε την ίδια εικόνα καθώς έδειχνε πιο συγκροτημένη και έκανε αρκετά κλεψίματα χάρη στη δυνατή της άμυνα. Παράλληλα εμφάνισε καλύτερη οργάνωση σε σχέση με τους αντιπάλους της το οποίο και την επιβράβευσε με την αύξηση της διαφοράς στο 8-17 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Stanley έδειχναν πιο κουρασμένοι και επιθέσεις τους ήταν πιο αργές και δοκίμαζαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ. Έτσι το σκορ στο 25o λεπτό του αγώνα ήταν 11-25. Στην πορεία όμως κατάφεραν να ανεβάσουν τον ρυθμό τους και να κλείσουν τους δρόμους προς την άμυνά τους. Παράλληλα επιθετικά με ένα τρίποντο κατάφεραν να μειώσουν έστω και λίγο τη διαφορά.

Στο 4o δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αναδιοργανώθηκαν και και είχαν καλύτερες συνεργασίες στην επίθεσή τους αλλά δυσκολεύονταν να καλύψουν τη διαφορά στο σκορ το οποίο στο 35ο λεπτό του αγώνα ήταν 18-33. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα το σκοράρισμα κινήθηκε σε ρηχά νερά με τις ομάδες να έχουν επιμέρους σκορ 5-6 και με αποτέλεσμα η ομάδα της A-SHIPS να διατηρήσει μία διαφορά ασφαλείας και να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

ΛΥΚΟΤΡΑΦIΤΗΣ Β. (ΠΑΙΚΤΗΣ THE STANLEY HOTEL)