Kaizen Gaming1915141462
Δ.Σ. Πειραιά91291141

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στο παιχνίδι της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ της STOIXIMAN και του Δ.Σ.ΠΕΙΡΑΙΑ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 41.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες της Stoiximan μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και περισσότερη συγκέντρωση, ξεκινώντας με σκορ 7 – 2 στα πρώτα 3 λεπτά, με την ομάδα του ΔΣΠ να αντιμετωπίζει πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, σε αντίθεση με τους αντιπάλους της οι οποίοι με 2 σερί τρίποντα από τους Χριστόπουλο Α. και Λάσκαρη Ι. πήραν προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ ήταν 12 – 5 στα μισά της περιόδου. Στα επόμενα 5 λεπτά το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν να βρίσκουν λύσεις από 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ του Παπαθανασίου Β., αλλά και η Stoiximan με πιο πιεστική άμυνα και παγίδες στο μισό συνέχισε να βγάζει άμυνες και επιθετικά με καλό spacing και passing game έκλεισε την περίοδο με σκορ 19 – 9.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες του ΔΣΠ μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, βρήκαν εύκολα καλάθια και μείωσαν σε 2 κατοχές στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά η ομάδα της Stoiximan αντέδρασε, με τις άμυνες σιγά σιγά να αρχίζουν να έχουν τον πρώτο λόγο και το σκορ να είναι 25 – 15 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι και πάλι σε σετ κυρίως επιθέσεις, με τον ΔΣΠ να συνεχίζει να αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, την ομάδα της Stoiximan να ευνοείται και πάλι από τον αργό ρυθμό και με διαδοχικές άμυνες και καλάθια σε αφνιδιασμούς των Πατρίκιου Γ. και Χριστόπουλου Α. ανέβασε την διαφορά στους 10+ πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 21.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του ΔΣΠ να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα αλλά παράλληλα να παρουσιάζουν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης, τους παίκτες της Stoiximan να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να έχουν πολυπρόσωπη επίθεση και καλή παραγωγή από assist, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πατρίκιος Γ.. με 9 και Κωνσταντόπουλος Π. με 9, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σκαρίμπας Ε. με 17 και Γκιουλιστάνης Κ. με 9 πόντους αντίστοιχα.