24/05/2018 20:00 Play Off Minor Commercial League 17/18 40'

Kaizen Gaming 21318121760
Onassis126112251

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN 2 και του ONASSIS GROUP, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 60 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο παρουσιάστηκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, με τις επιθέσεις να είναι γρήγορες αλλά βιαστικές, τα ποσοστά χαμηλά στα πρώτα 3 λεπτά αλλά στην πορεία οι παίκτες βρήκαν ρυθμό και το σκορ ήταν 9 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι σε σετ κυρίως επιθέσεις, οι άμυνες ήταν καλές, η STOIXIMAN γύρισε σε ζώνη 3 – 2 και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και πιέζοντας για αφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ βρήκαν εύκολα καλάθια ανεβάζοντας την διαφορά σε 3 κατοχές, αλλά ο ONASSIS αντέδρασε και το σκορ ήταν 20 – 15 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι σε όλο και πιο γρήγορο ρυθμό, με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και από τους δύο, κάτι όμως που ευνόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31 – 18.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο τέμπο του παιχνιδιού, με τους παίκτες της STOIXIMAN να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας την διαφορά σε 43 – 19 στα πρώτα 5 λεπτά της 3ης περιόδου. Κάπου εκεί παρόλα αυτά οι παίκτες του ONASSIS δείχνοντας μεγάλη ψυχή δεν άφησαν το παιχνίδι και δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα και με βροχή τριπόντων από τον Πέππα Κ. κατάφεραν να κάνουν ένα εκπληκτικό run και να μειώσουν σε 54 – 49 με 2΄ και 56 – 51 με 1΄ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άσκησαν full press αλλά παρόλα αυτά οι παίκτες της STOIXIMAN διατήρησαν καθαρό μυαλό καθώς και το προβάδισμα παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Αργυρούδης, Μαρτινάκος