01/11/2017 22:00 Commercial League 17/18 40'

Kaizen Gaming 271071034
Upstream811111343

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Με ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα οι Upstream Systems και Stoiximan 2 με τους πρώτους να παίρνουν την νίκη με 34-43.
Οι νικητές ξεκίνησαν το παιχνίδι με man to man ενώ η Stoiximan με ζώνη. Το χαμηλό σκορ του 1ου δεκαλέπτου (7-8) όμως ήταν κυρίως απόρροια της αστοχίας των δύο ομάδων παρά της παθιασμένης άμυνας που έπαιζαν και οι 10 παίκτες. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Stoiximan βλέποντας την αστοχία σε μακρινά σουτ της Upstream γέμισε την ρακέτα της παίζοντας πιο κλειστή άμυνα ενώ στην επίθεση έδειξε να εμπιστεύεται τις λύσεις των σουτ από μέση και μακρινή απόσταση, εκβιάζοντας όμως κάποιες φορές το σουτ των 3 πόντων. Η Upstream από την μεριά της έβγαλε μερικές καλές άμυνες και είχε μερικά καίρια κλεψίματα από τον Αγγελογιαννόπουλο που της χάρισαν αιφνιδιασμούς και καλάθια.
Στο 3ο δεκάλεπτο οι νικητές εκμεταλλεύτηκαν την κακή αμυντική λειτουργία της Stoiximan ανεβάζοντας την διαφορά στο σκορ.  Ο Παπαναστασίου βλέποντας την εξέλιξη αυτή γύρισε και πάλι την ομάδα του σε ζώνη βάζοντας stop στο επιθετικό κρεσέντο της Upstream, αλλά δεν πήρε επιθετικές λύσεις από τους παίκτες του ώστε να  ροκανίσει την διαφορά (24-30 το τέλος του 3ου δεκαλέπτου). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Stoiximan έπαιξε με πάθος άμυνα αλλά η Upstream διατήρησε την ψυχραιμία της και την διαφορά 4-5 πόντων καθ’ όλη την διάρκεια του και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την ομάδα της Upstream Systems ξεχώρισαν οι Αγγελογιαννόπουλος με 13π (1) και Καλυβάς με 10π  , ενώ από την Stoiximan 2 οι Καραγιάννης 9π (3) και Πατρίκιος 7π.

Διαιτητές : ΜΕΛΙΣΣΑΡΗΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Καλλέργης Ι. (Upstream Systems) : “ Η αλήθεια είναι ότι δεν μπήκαμε ζεστά στο παιχνίδι. Μας πήρε λίγο χρόνο να ζεσταθούμε και να βρούμε ρυθμό αλλά τελικά τα καταφέραμε και πήραμε την νίκη.…”

Παπαναστασίου Γ. (Stoiximan 2): “ Δυνατό ματς, πήγαμε σχετικά καλά για πρώτο ματς. Καλή συνέχεια στους αντιπάλους..”