56 - 55

14/05/2019 20:40 Play Off Minor Commercial League 18/19 40'

Kaizen Gaming 21610161456
AVIN149181455

Στον Αγώνα των Playoff μεταξύ της STOIXIMAN 2 και της AVIN, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με πολύ καλά πατήματα και ρυθμό, αντάλλαξαν εύστοχα σουτ 3 πόντων και είχαν καλή παραγωγή, με το σκορ να είναι 14 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν και να έχουν τον πρώτο λόγο, το τέμπο έπεσε, η AVIN ευνοήθηκε από αυτό, μείωσε σε μία κατοχή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 16 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ανταγωνιστικό και καθαρό μπάσκετ ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck στο 2ο Δεκάλεπτο, το τέμπο έμεινε αργό, οι άμυνες κυριάρχησαν και το σκορ διαμορφώθηκε σε 26 – 23 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 3ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες ξαναβρήκαν ρυθμό και πατήματα στο παρκέ, η επιθετική παραγωγή και τα ποσοστά ανέβηκαν, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα αλλά καμμία δεν πήρε διαφορά άνω της μίας κατοχής, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 42 – 41.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο η STOIXIMAN ξεκίνησε πιο δυνατά με run 6 – 0 και πρωταγωνιστή τον Παρασκευόπουλο Π., αλλά και η AVIN αντέδρασε άμεσα με δικό της σερί 0 – 6 και το σκορ διαμορφώθηκε σε 48 – 47 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι για γερά νεύρα, οι άμυνες και πάλι επικράτησαν, με μεγάλο τρίποντο του Τζίμα Κ. οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 4 πόντων με 2:30” για λήξη αλλά με δύο δύσκολα καλάθια του Μαργέτη Χ. οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 53 – 52 και το σκορ διαμορφώθηκε σε 55 – 53 με 30” και κατοχή για STOIXIMAN, το παιχνίδι οδηγείθηκε στην διαδικασία των φάουλ αλλά τελικά η AVIN δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με αποτέλεσμα η ομάδα της STOIXIMAN να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ιασωνίδης, Μαρίνος