10/01/2019 22:10 Commercial League A 18/19 8 40'

Kaizen Gaming 21512221160
FrieslandCampina1311151756

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Ένα όμορφο ματς διεξήχθει το βράδυ της Πέμπτης 10/01 στο κλειστό του Ψυχικού ανάμεσα σε 2 ισάξιες ομάδες, την Stoiximan II και την Friesland Campina. Ο αγώνας ήταν derby στο μεγαλύτερο του διάστημα όμως οι λεπτομέρειες και το καθαρό μυαλό των παιχτών της Stoiximan II έκριναν το ματς υπέρ τους στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν πιο ζεστοί και έτσι με έναν καλάθι του Δαγκωνάκη και άλλο ένα από τον Τσαμπαθώνη έκαναν το 4 – 0. Οι φιλοξενούμενοι τότε ξεκίνησαν να αμύνονται πιο σωστά και με την άμυνα ζώνης τους κράτησαν χωρίς σκορ για αρκετές επιθέσεις τους αντιπάλους τους. Επιθετικά βελτίωσαν κατά πολύ το παιχνίδι τους και με τα καλάθια των Ρήγα και Δάμη αλλά και με τις 3 βολές του Ψωμόπουλου το σκορ έγινε 4 – 7. Στην συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια μέχρι το τέλος της περιόδου όπου βρήκε την ομάδα της Stoiximan II να προηγείται με 15 – 13.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ρυθμός δεν άλλαξε πολύ και έτσι οι γηπεδούχοι διατηρούσαν έστω ένα μικρό προβάδισμα ασφαλείας. Την σκυτάλη σε αυτό το σημείο για την ομάδα της Stoiximan II στο σκοράρισμα πήρε ο Τζίμας, ο Χαρτζουλάκης και ο Βενέτης. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη για περίπου 5 λεπτά δεν μπόρεσε να σταματήςουν την αντίπαλη δημιουργία στην επίθεση και έτσι έμεινε λίγο πίσω στο σκορ. Στο τέλος όμως του ημιχρόνου οι προσπάθειες του ακούραστου Μαγγιώρου έδωσε πολλούς χρήσιμους πόντους στην ομάδα του και έτσι τους βρήκε να υπολείπονται μόνο 3 πόντους (27 – 24).

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατα πολύ την απόδοση τους και έτσι πήραν μια διαφορά άνω των 10 πόντων. Η άμυνα τους για το πρώτο διάστημα της περιόδου ήταν εξαιρετική αφού οι αντίπαλοι πέτυχαν μόνο 6 πόντους. Εκτός όμως από την καλή λειτουργία της ζώνης, εξαιρετικά ανταποκρίθηκαν και στην επίθεση οι παίχτες της Stoiximan II με τους Παρασκευόπουλο, Τζίμα και Δαγκωνάκη να σκοράρουν έξω από τα 6,75! Οι παίχτες της Friesland Campina μετα το κακό πρώτο διάστημα της περιόδου κατάφεραν στο τελείωμα με την βοήθεια του Μαγγιώρου να μειώσουν την διαφορά στους 10 με το σκορ να είναι 49 – 39.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε πολύ γρήγορα αμφίρροπος. 2 γρήγορα τρίποντα  και ένα δίποντο από τον εξαιρετικό Μαγγιώρο και η διαφορά πήγε από τους 10 στους 2! Οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν κυρίως με το καλό διάβασμα της αντίπαλης άμυνας από τον Πατρίκιο ο οποίος με τις πανέμορφες πάσες του έδινε εύκολα καλάθια και έτσι η διαφορά παρέμενε γύρω στους 4 με 5 πόντους. Η κούραση σε εκείνο το σημείο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην απόδοση των φιλοξενούμενων και έτσι με σωστή διαχείριση της διαφοράς η ομάδα της Stoiximan II κατάφερε και πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 60 – 56.

Για τους νικητές πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Δαγκωνάκης με τον Τζίμα που πέτυχαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα της Friesland Campina φανταστικός ήταν ο Μαγγιώρος με 31 πόντους και 5 τρίποντα.

Διαιτητές : Αποστολίδης, Ζιώγας

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Παρασκευόπουλος Παντελής (Παίχτης Stoiximan II) : “Ήταν μια μεταβατική περίοδος. Αλλάξαμε τον coach. Προσπαθήσαμε, ήμασταν λίγο νευριασμένοι, είχαμε και τους τραυματισμούς, αλλά το αποτέλεσμα μετράει. Τα παιδιά να είναι καλά και πάντα υγεία.”