21/11/2018 22:00 Commercial League A 18/19 4 40'

Kaizen Gaming 21319141662
Raging Bulls416201656

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Ένα σπουδαίο ματς πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τετάρτης στο όμορφο γήπεδο του Ψυχικού. Η ομάδα της STOIXIMAN κατάφερε να πετύχει μια σπουδαία νίκη με 62-56 και να υποχρεώσει στην πρώτη της φετινή ήττα την ομάδα των RAGING BULLS. Η ομάδα του Τσιαντέ εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες της των αντιπάλων της  και χάρη στο εκπληκτικό 13/26 τρίποντα έκανε την 2η νίκη της στο πρωτάθλημα φτάνοντας το ρεκόρ της στο 2-2. Η ομάδα των RAGING BULLS δεν κατάφερε να κάνει το 4-0 στο πρωτάθλημα, οι πολλές απουσίες σίγουρα της στοίχισαν, όμως και πάλι έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο κυνηγώντας τη νίκη μέχρι τέλους.

Με τρομερή ενέργεια ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της STOIXIMAN. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας, συνεχή κίνηση και ωραίες συνεργασίες κατάφερε να διασπάσει την άμυνα ζώνης των RAGING BULLS και να πάρει κεφάλι στο σκορ από νωρίς (6-0,11-2). Οι RAGING BULLS προσπαθούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους όμως ήταν ιδιαίτερα άστοχοι στην επίθεση, με το 13-4 του δεκαλέπτου να αποδεικνύει την κακή επιθετική τους παρουσία. Μάλιστα  το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο με τη διαφορά πως η STOIXIMAN ξεκίνησε να βομβαρδίζει από την περιφέρεια, πετυχαίνοντας 6 τρίποντα  με τους Δαγκωνάκη (2), Βενέτη (2), Τζίμα και Παντελη στην 2η περίοδο!  Η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (32-13) με τους RAGING BULLS να κάνουν ένα μικρό σερί 7-0 (τρίποντο του Τζούρτου, καλάθι του Καρλή και βολές  του Τζούρτου) για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-20!

Ένα μεγάλο τρίποντο του Λαγογιάννη διεύρυνε το σερί στο 10-0 και σήμανε την αντεπίθεση για την ομάδα του, με τη διαφορά να πέφτει μετά από ώρα κάτω από τους 10 πόντους. Ακολούθησαν άλλα 2 τρίποντα του Τζούρτου για το 32-29! Οι RAGING BULLS είχαν κάνει ένα τρομερό 16-0 και είχαν ξανά μπει στο παιχνίδι! Σε αυτό το τρελό παιχνίδι όμως η ομάδα της STOIXIMAN απάντησε με τρία σερί τρίποντα (!) με τους Βενέτη  και Κοντό (2) για να ανέβει και πάλι η διαφορά στο +12 (41-29). Και πάλι οι RAGING BULLS αντέδρασαν και με τους Τζούρτο(νέο τρίποντο και 2 βολές) και Κωνσταντάντο μειώσαν εκ νέου στο -3 (43-40) για να κάνει το +6 με τρίποντο ο Τζίμας. Σύνολο τριπόντων στο 3ο δεκάλεπτο 8, 4 από κάθε ομάδα!

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά. Οι γηπεδούχοι κράταγαν μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους (50-40, 56-47, 59-50, 60-51) με τους RAGING BULLS πάντα να βρίσκουν τις λύσεις και να παραμένουν κοντά στο σκορ (50-45). Παρά τις προσπάθειες του Καρλή (πέτυχε 10 σερί πόντους) τα τρίποντα και πάλι κάνανε τη διαφορά  με τους Βενέτη και Τζίμα να πετυχαίνουν τα μεγάλα σουτ!

Οι Δαγκωνάκης, Κοντός, Τζίμας και Βενέτης (5/5 τρίποντα) οι καλύτεροι για τους νικητές, με τον Δαγκωνάκη να αναδεικνύεται MVP του αγώνα! Οι Τζούρτος, Καρλής και Κωνσταντάτος οι κορυφαίοι για τους RAGING BULLS, που αν δεν είχαν το κακό 8/21 βολές ίσως να είχαν ολοκληρώσει την ανατροπή!

Διαιτητές : Μαραμής, Αργυρούδης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Βενέτης Τάσος  (Παίκτης STOIXIMAN):

Σε ερώτηση αν έχει ξανά βάλει 5/5 τρίποντα :

” Όχι, ήταν η πρώτη φορά, ελπίζω να ξανά γίνει!

Το ματς στην αρχή πήγε καλά για εμάς. Στο 3ο δεκάλεπτο τα παιδιά βάλανε κάποια τρίποντα και πλησιάσανε παρά πολύ. Το τέλος ήταν χιτσκοκικό, όμως καταφέραμε και το πήραμε.”

Τζούρτος Γιώργος  (Παίκτης UCI) :

” Ήμασταν λίγα άτομα, το προσπαθήσαμε, το πήγαμε μέχρι τέλος. Χάναμε σε μία φάση 20 πόντους. Βάλανε τα παιδιά πολλά τρίποντα. Το γυρίσαμε, χάσαμε τελικά !