05/06/2018 22:00 Play Off Major Elite League 17/18 40'

Kaizen Gaming1114191761
Nestle1116101956

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον Αγώνα μεταξύ της STOIXIMAN και της NESTLE (η οποία αγωνίστηκε με 7 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 61 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι από την αρχή σε πολύ γρήγορο ρυθμό και επιθέσεις, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ αλλά να έχουν χαμηλά ποσοστά και αρκετά αβίαστα λάθη και το σκορ να είναι 3 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι δύο αντίπαλοι να αρχίζουν να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες, ο Πιαλόγλου Α. είχε 3 τρίποντα, ο Ιακωβάκης Χ. ήταν πρωταγωνιστής της ομάδας του, τα ποσοστά βελτιώθηκαν και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος με τους παίκτες να παίζουν χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τις άμυνες όμως να συνεχίζουν να κυριαρχούν, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ και παράλληλα λύθηκαν επιθετικά στο 2ο μισό της περιόδου η οποία έκλεισε με σκορ 25 – 24.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες και πάλι έπαιξαν καθαρό και χωρίς άγχος μπάσκετ αλλά την ομάδα της STOIXIMAN αργά αλλά σταθερά να παίρνει διαφορά 3 κατοχών στην 3η περίοδο κυρίως με παραγωγή από αιφνιδιασμούς, με τους παίκτες της NESTLE να παρουσιάζουν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και το 3ο Δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 44 – 37. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά η NESTLE με την είσοδο του Σελιτά Κ. βρήκε φρέσκα πόδια και με διαδοχικά καλάθια και assist από τον ίδιο έκανε run 12 – 3 και πήρε το προβάδισμα με το σκορ να είναι 47 – 49 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με 2 σερί τρίποντα του Τζαννή Θ. ενώ παράλληλα πόσταραν συστηματικά τον Παπάζογλου Μ. και βρήκαν λύσεις με αποτέλεσμα να κάνουν με την σειρά τους run 7 – 0, το σκορ να διαμορφώνεται σε 57 – 53 με 1΄ για λήξη και διατηρώντας το προβάδισμα πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Γιακείμη, Σιδέρης