STOIXIMAN SERVICES S.A vs ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε.

08/11/2018 22:00 Elite League 18/19 2 40'

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα της STOIXIMAN επί της ομάδας των ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΩΝ στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της  ELITE LEAGUE! Η ομάδα του Ξηνταβελώνη εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες της αντιπάλους του, πάτησε γκάζι στο 2ο ημίχρονο και τελικά πήρε μια εύκολη νίκη με το τελικό 83-62 να το αποδεικνύει. Τα ΕΛ.ΠΕ όσο είχαν δυνάμεις ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης (34-35 στο ημίχρονο), όμως με μόνο 7 παίκτες τα περιθώρια νίκης απέναντι σε πλήρης ομάδες όπως η STOIXIMAN είναι πολύ περιορισμένα.

Με μεγάλη συγκέντρωση ξεκίνησαν τα ΕΛ.ΠΕ τον αγώνα. Η άμυνα ζώνης του κόουτς Καλαφατάκη μπλόκαρε τους γηπεδούχους που δεν είχαν τις λύσεις και μόνο τον Παπάζογλου να είναι απειλητικός. Ο Κουτούζης ξεκίνησε εντυπωσιακά στην επίθεση πετυχαίνοντας 15 πόντους με 3/3 τρίποντα στην πρώτη περίοδο με τα ΕΛ.ΠΕ. να ξεφεύγουν μέχρι και με 12 πόντους (7-19). Η είσοδος του Πιαλόγλου έδωσε πνοή στη STOIXIMAN ειδικά στο αμυντικό κομμάτι με την πίεση και τα κλεψίματα του. Η STOIXIMAN ξεκίνησε να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα, να βρίσκει ελεύθερα σουτ (Λάσκαρη, Ηλιόπουλο και Κοσμέτο) ροκανίζοντας σιγά σιγά τη διαφορά. Ο Κατζέλης με προσωπικά καλάθια κράτησε μπροστά την ομάδα του στο τέλος του ημιχρόνου (34-35).

Τρίποντο του Λάσκαρη έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ένα προβάδισμα που δεν το ξανά χάσανε. Η STOIXIMAN έβγαζε πολύ ενέργεια στο παρκέ, την ώρα που τα ΕΛ.ΠΕ. άρχισαν να δείχνουν έντονα σημάδια κούρασης. Τα τρίποντα του Τζανή και η κυριαρχία του Παπάζογλου μέσα στη ρακέτα έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στη STOIXIMAN με τα ΕΛ.ΠΕ να έχουν μόνο το Κουτούζη να απειλεί στην επίθεση. Το 59-47 του δεκαλέπτου αλλά κυρίως η εικόνα των δύο ομάδων φώναζε πως δύσκολα θα είχαμε ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο.

Πράγματι η STOIXIMAN συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, τα ΕΛ.ΠΕ δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν με το τελικό 83-62 να έρχεται φυσιολογικά.

Ο Παπάζογλου ο πιο σταθερός παίκτης των νικητών, κέρδισε τις περισσότερες μάχες μέσα στο καλάθι (12 πόντοι, 20 ριμπάουντ), ο Πιαλόγλου έδωσε την έξτρα ενέργεια και οι Κατσαντώνης, Λάσκαρης και Αντωνόπουλος ξεχώρισαν. Ο Κουτούζης ήταν συγκλονιστικός (36 πόντοι), θετικοί και οι Κατζέλης, Νταλακούρας και Γκότσης.

Διαιτητές : Νερομυλιώτης, Μαλανδρής.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κοσμέτος Παναγιώτης  (Παίκτης STOIXIMAN):

” Μπήκαμε πολύ κοιμισμένα στο ματς. Μέσα από την καλή μας άμυνα και σε συνδυασμό ότι όποιος μπήκε έδωσε το 100% καταφέραμε και βγάλαμε αντίδραση στην επίθεση. Μπήκανε κάποια τρίποντα και μας έκαναν το ματς πιο εύκολο. Είναι καλή ομάδα οι αντίπαλοι και όταν φτάσουμε στη φάση των knock out θα είναι διαφορετικά παιχνίδια.”

Κουτούζης Παύλος  (Παίκτης ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ) :

”   Είχαμε πολλές απουσίες σήμερα. Έχουμε πρόβλημα με τις βάρδιες στα διυλιστήρια . Το παλέψαμε το ματς. Στο 1ο ημίχρονο ήμασταν καλοί. Στο 2ο λόγω κούρασης δεν καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε στο παιχνίδι και ήρθε φυσιολογικά η ήττα. Κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια.  Ευελπιστώ να είμαστε περισσότεροι. Θεωρώ πως όταν είναι όλη η ομάδα έχουμε πολύ καλό σύνολο που μπορεί να ανταπεξέλθει στο πρωτάθλημα. .”