12/12/2018 22:10 Elite League 18/19 7 40'

Kaizen Gaming138102253
Eurobank2230102285

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της STOIXIMAN SERVICES S.A και της UNION EUROBANK, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 85.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις με πολλά σουτ 3 πόντων αλλά τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 3 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η EUROBANK άρχισε να ευνοείται από το γρήγορο παιχνίδι και με 2 τρίποντα του Δοροβίτσα Γ. και 1 του Μυλωνά Ν. ολοκλήρωσε run 0 – 12, η STOIXIMAN αντιμετώπισε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα όμως βελτιώθηκε στα τελευταία 3 λεπτά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο ίδιο τέμπο με όλο και περισσότερους αιφνιδιασμούς με την EUROBANK να συνεχίζει να ευνοείται από αυτό ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και το σκορ ήταν 18 – 35 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου η EUROBANK συνέχισε να βρίσκει λύσεις από τρίποντα και αιφνιδιασμούς, η STOIXIMAN παρέμεινε σε άμυνα ζώνης, περιορίστηκε σε προσωπικές ενέργειες και είχε χαμηλά ποσοστά, με αποτέλεσμα να δει το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21 – 52.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίικτες της STOIXIMAN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστικά μέρα και τους παίκτες της EUROBANK να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ, διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας έως το τέλος και πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πιαλόγλου Α. με 20 (2) και Κατσαντώνης Κ. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μυλωνάς Ν. με 14 (1) και Κοντοπάνος Σ. με 13 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαράκης Ι., Νερομυλιώτης Θ.