06/02/2018 22:00 Elite League A 17/18 40'

Kaizen Gaming1212181355
Eurobank1716222176

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

2η σερί ήττα για την πριν 1 εβδομάδα αήττητη ομάδα της STOIXIMAN, αντίδραση μετά την αναπάντεχη ήττα από τη VETO για την ομάδα της UNION EUROBANK. Στο ντέρμπυ των πρωταθλητών (Β και Α κατηγορίας αντίστοιχα) η UNION EUROBANK παρουσιάστηκε πιο έτοιμη από την αντίπαλο της, εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της και πήρα μια εύκολη και δίκαιη νίκη. Η STOIXIMAN είχε την ατυχία να παραταχθεί χωρίς τον θεωρητικά καλύτερο της παίκτη (Χριστόπουλο) ενώ στο 2ο δεκάλεπτο είδε και τον Πιαλόγλου να αποχωρεί με διάστρεμμα στον αστράγαλο. Χωρίς αυτούς τους δύο η επίθεση της ήταν αρκετά προβλέψιμη, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να φανεί ανταγωνιστική ως το τέλος της αναμέτρησης.

Με πολύ πάθος ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα. Και οι δύο προσπαθούσαν να ακουμπήσουν την μπάλα στους ψηλούς τους (Παπάζογλου και Χεργκελετζή αντίστοιχα) και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για ελεύθερα σουτ.  Η UNION EUROBANK με άμυνα ζώνης ήθελε να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες για κάτι τέτοιο, ενώ η STOIXIMAN με man to man και ιδιαίτερη βαρύτητα την άμυνα του Μυλωνά προσπαθούσε να αποτρέψει από το να βρει ρυθμό η επίθεση της αντιπάλους της. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ πήγαινε καλάθι καλάθι (3-4, 5-4, 7-5, 7-7, 9-9, 9-11) με τον Μπιλικαΐδη να πετυχαίνει τρίποντο στη λήξη του για το +5 των φιλοξενούμενων (12-17).

Στο 2ο δεκάλεπτο ο τραυματισμός του Πιαλόγλου σόκαρε τους γηπεδούχους, ενώ η UNION EUROBANK είχε τον Θεοφανίδη σε μεγάλη μέρα να εκμεταλλεύεται όλες τις πάσες των συμπαικτών του. Η διαφορά έφτασε στο +10 πριν ακολουθήσει ο βομβαρδισμός τρίποντων και από τις δύο ομάδες, καθώς μαζί με την αρχή του 2ου ημιχρόνου πέτυχαν από 4 σερί τρίποντα η κάθε μια. Αρχικά με 2 τρίποντα του Λάσκαρη η διαφορά έπεσε στους 3 21-24 και 24-27, όμως τα τρίποντα των Θεοφανίδη και Λάλλο (το 2ο μάλιστα και πάλι με τη λήξη του δεκαλέπτου) κράτησαν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (24-33).

Το τελευταίο σημείο που οι ομάδες ήταν κοντά ήταν στην αρχή του 2ου ημιχρόνου. Τα τρίποντα των Τζανή και Παυλιά μείωσαν από 24-36 σε 30-36 με την UNION EUROBANK να απαντάει με ένα σερί 0-7 και να ανεβάζει τη διαφορά και πάλι σε διψήφια νούμερα και να μην πέφτει από αυτά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Η UNION EUROBANK δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, είχε καλές συνεργασίες στην επίθεση και πήρε τελικά μια εύκολη νίκη.

Καλύτερος για τους νικητές ο εκπληκτικός Θεοφανίδης με 27 πόντους και 30 efficiency. Σπουδαίοι και οι Μυλωνάς, Χεργκελετζής, Μπιλικαΐδης. Ο εκπληκτικός Παπάζογλου ξεχώρισε από τη STOIXIMAN με το Λάσκαρη να ακολουθεί.

Διαιτητές : Ζιώγας, Ιασωνίδης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Παπαναστασίου Γρηγόρης  (Β. Προπονητή STOIXIMAN):

“Συγχαρητήρια στην ομάδα της EUROBANK, είναι μια πολύ καλή ομάδα. Είχαμε και απουσίες σήμερα, τραυματίστηκε και ο Αλέξανδρος με διάστρεμμα στο 2ο δεκάλεπτο. Προχωράμε και ετοιμαζόμαστε για τα play off. . “

Ορνιθόπουλος  Παναγιώτης  (Παίκτης UNION EUROBANK) :

” Ήταν μια σημαντική νίκη για την ομάδα μου. Έχουμε αποδείξει ότι μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στα δύσκολα ματς. Έχουμε ποιοτικό σύνολο, και οι αντίπαλοι είναι αξιόμαχοι. Καλή συνέχει εύχομαι με υγεία. Εμείς συνεχίζουμε να υπερασπιστούμε τα σκήπτρα μας. !”