48 - 47

17/01/2023 20:30 Shipping League 22/23 10 40'

Sun Enterprises166141248
Danaos111881047

Στον αγώνα της 10ης αγωνιστικής μεταξύ της Sun Enterprises και της Danaos, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία οριακή νίκη με σκορ 48-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να αποκτήσουν προβάδισμα από νωρίς. Η ομάδα που το κατάφερε αυτό ήταν φιλοξενούμενη η οποία στα πρώτα 2 λεπτά ήταν μπροστά με σκορ 0 5 αλλά η απάντηση που δέχτηκε έφερε το σκορ στο ισόπαλο 7-7 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ που είχαν και πέρασαν μπροστά. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε η τετράλεπτη αστοχία των φιλοξενούμενων που είδαν να δέχονται 10 μαζεμένους πόντους και να κλείνουν το δεκάλεπτο με 16-11 πίσω.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο αγώνας συνέχισε να έχει ένα γρήγορο ρυθμό ο οποίος φάνηκε πως σε αυτό το σημείο βόλεψε το παιχνίδι των φιλοξενούμενων οι οποίοι με ένα σερί 6 μαζεμένων πόντων κατάφεραν να ισοφαρίσουν ξανά στους 19 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο, οι ομάδες έβγαλαν μεγάλη μαχητικότητα και παίζοντας γρήγορα έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ στο 22 29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Danaos εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένoi επιθετικά αφού για 3 λεπτά δεν κατάφεραν να πετύχουν καλάθι και είδαν τους αντιπάλους τους να μειώνουν στον πόντο (30-31) στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία ο αγώνας ήταν οριακός με καμμιά  από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ σε ένα παιχνίδι με σκληρό χαρακτήρα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 36-37 αφήνοντας τους παρευρισκόμενους σε μεγάλη αγωνία για την τύχη του αγώνα.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα το τέμπο ήταν γρήγορο και οι ομάδες ήταν άκρως ανταγωνιστικές και έδειχναν ισοδύναμες. Συνεχώς βρισκόταν πολύ κοντά η μία στην άλλη με χαρακτηριστικό αυτού το σκορ το οποίο ήταν ισόπαλη στους 42 πόντους με 5λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά 3 πόντων σε 2 περιπτώσεις (42-45) και (44 -47) όμως δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση στην ανατροπή του σκορ 80 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε λάθος το οποίο τους καταδίκασε στο κίτρινο φύλλο αγώνα με σκορ 48-47.