68 - 79

15/11/2023 22:00 Commercial League D 23/24 2 40'

Sunlight1921101868
Ellaktor1615291979

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Sunlight και της Ellaktor οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68-79.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν άμυνες man to man και οργανωμένες επιιθέσεις, γύρισαν την μπάλα, είχαν πολύ καλά ποσοστά και το σκορ ήταν 15-14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά οι άμυνες δυνάμωσαν, τα ποσοστά και από τις δύο πλευρές έπεσαν αλλά έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 19-16 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε αργό τέμπο με τους παίκτες της Ellaktor να μένουν κοντά στο σκορ, να καταφέρνουν να πάρουν το προβάδισμα και το σκορ να είναι 23-24 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Ελευθερίου Ι. έκαναν ένα εντυπωσιακό run 17-7 πήραν διαφορά 3 κατοχών και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 40-31.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων (οι οποίες συνέχισαν να παίζουν πολύ καλό και παραγωγικό μπάσκετ), με τους παίκτες της Sunlight να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Ellaktor να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.