33 - 57

21/01/2024 21:00 Commercial League D 23/24 8 40'

Sunlight1375833
Intracom Telecom1019101257

Στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-1 παρέμεινε  η σπουδαία ομάδα της INTRACOM TELECOM με την εύκολη νίκη της με 57-33 επί της ομάδας της SUNLIGHT στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής της Commercial League D. H INTRACOM TELECOM κυριάρχησε από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά κατακτώντας χωρίς άγχος άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνος. Η SUNLIGHT κατάφερε να είναι ανταγωνιστική για 15 λεπτά, στη συνέχεια όμως παραδόθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων της.

Η SUNLIGHT μπήκε πολύ δυνατά, αιφνιδιάζοντας με την ένταση και το πάθος της την αντίπαλο της. Με σκληρή άμυνα και υπομονή στην επίθεση πήρε ένα μικρό προβάδισμα (10-5) που το διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (13-10).

Η INTRACOM TELECOM όμως παρουσιάστηκε με άλλο πρόσωπο στην συνέχεια του αγώνα. Ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, έκλεψαν μπάλες και με τον Αικατερινιάδη να πετυχαίνει 2 σερί τρίποντα πήρε την πρωτοπορία και δεν την έχασε ξανά (15-21 στο πεντάλεπτο και 20-29 στο ημίχρονο).

Η διαφορά συνέχισε να αυξάνει με τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι και την INTRACOM TELECOM να συνεχίζει να βρίσκει σκορ από την περιφέρεια (2 τρίποντα ο Ιωαννίδης). Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της SUNLIGHT να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της INTRACOM TELECOM να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και τη νίκη.

MVP του αγώνα ο Ιωαννίδης  με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Παπαδόπουλος και Αικατερινιάδης ακολούθησαν σε απόδοση. Μπάκας και Ελευθερίου οι καλύτεροι για την SUNLIGHT.