59 - 69

07/02/2017 20:30 League C5 16/17 40'

Los Huracanes Del Tango209102059
ThinkDigital1419191769

Σαν αγώνα μεταξύ της TANGO και της THINK DIGITAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 69.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις, έχοντας καλό spacing και ποσοστά και ψάχνοντας τις σωστές τελικές επιλογές, με το σκορ να είναι 10 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, κάτι που ευνόησε την ομάδα της Tango η οποία με πολύ καλό spacing και κίνηση μακριά από τη μπάλα ανέβασε το προβάδισμα στους 9 πόντους, με την Think Digital να αντιμετωπίζει πρόβλημα στις οργανωμένες επίθεσεις και η περίοδος τελικά να κλείνει με σκορ 20 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν τον ρυθμό του αγώνα με απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια και να περάσουν μπροστά, αλλά και οι γηπεδούχοι με πολύ καλό παιχνίδι του Καρασιλειάδη Η. (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) και συνεχίζοντας να έχουν πολυπρόσωπη επίθεση και καλή παραγωγή από assist κατάφεραν να μείνουν κοντά με το σκορ να είναι 21 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στα επιθετικά ριμπάουντ (η Tango όμως είχε περισσότερες δεύτερες επιθέσεις με πρωταγωνιστή τον Belmonte Μ.), τις δύο ομάδες να παίζουν καθαρές άμυνες και να έχουν εξαιρετικό ρυθμό άλλα η Think Digital να κάνει στα τελευταία 2 λεπτά ένα run 8–0 με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς με πρωταγωνιστές τους Μαυρίκιο Ν. και Σαμπατά Ν. με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 29 – 33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και μαχητικότητα, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, η Thing Digital όμως με εύστοχα τρίποντα σπό τους Μαντά Ν. και Σαμπατά Ν. να διαμορφώνει το σκορ σε 35 – 41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στην κλειστή ζώνη, έχοντας χάσει το καθαρό μυαλό και τον ρυθμό τους (βασιζόμενοι κυρίως οι προσωπικές ενέργειες), σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές με το τέμπο του αγώνα να έχει ανέβει και η περίοδος να κλείνει με σκορ 39 – 52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι το παιχνίδι σε καλό ρυθμό από την αρχή, με τους παίκτες της Tango να βελτιώνουν το Spacing και να δείχνουν μεγαλύτερη υπομονή επιθετικά, βρίσκοντας λύσεις και από την γραμμή των 3 πόντων (μέσω των Σουλτανή Γ., Καραβασιλειάδη Η. και Μαυρίδη Κ.), αλλά και οι παίκτες της Think Digital με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών και επιθέσεις στο transition (με αιχμή τον Μαυρίκιο Ν.), διατήρησαν προβάδισμα 3 κατοχών, με το σκορ να είναι 48 – 57 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα και να παίζουν καλό μπάσκετ έως το τέλος, τους φιλοξενούμενους όμως να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και ένα προβάδισμα 3+ κατοχων, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Belmonte M. με 15 και Σουλτάνης Ι. με 13 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 31 (2) και Μάργαρης Β. με 17 (3) πόντους αντίστοιχα.