39 - 48

20/04/2016 21:30 League C2 15/16 40'

Los Huracanes Del Tango12516639
ThinkDigital69151848

Σε έναν αγώνα μεταξύ της LHD TANGO και τις THINK DIGITAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39 – 48.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα Μαν, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι η Think Digital μπήκε με περισσότερη ενέργεια και καλύτερα πατήματα με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με σκορ 0–6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου, η Tango άρχισε να βρίσκει ρυθμό επιθετικά απέναντι στη ζώνη, να παίρνει τα ελεύθερα σουτ, να γυρνάει την μπάλα, με αποτέλεσμα να κάνει ένα run 12 – 0 και να κλείσει την περίοδο με σκορ 12 – 6!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη 3–2, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει πιο γρήγορο ρυθμό, την Think Digital, να πιέζει για αιφνιδιασμούς, με τις 2 ομάδες να έχουν όμως χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 14 – 10 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια η Tango συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων, οι οποίοι συνέχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να μειώσει σε 2 πόντους, αλλά με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 17 – 15.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό και με τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, αλλά με την Tango να έχει καλύτερα ποσοστά, να δείχνει μεγάλη μαχητικότητα και να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων στα πρώτα 4 λεπτά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 27 – 17. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Think Digital αντέδρασε και με πολύ καλύτερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς μείωσε σε μία κατοχή με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 33 – 30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Think Digital με το καλημέρα μπήκε πιο δυνατά με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 33 – 33 στο πρώτο λεπτό και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν neck and neck, με χαμηλά ποσοστά αλλά καλές άμυνες. Παρόλα αυτά η Tango διατήρησε το προβάδισμα με το σκορ να είναι 39 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά η Think Digital συνέχισε να μην το βάζει κάτω και με ένα mini run 5-0 κατάφερε και πέρασε μπροστά με σκορ 39 – 41 τρία λεπτά πριν τη λήξη, ενώ στη πορεία με εύστοχο τρίποντο του Μαυρίκιου Ν. πήρε προβάδισμα 5 πόντων με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία δύο λεπτά η ομάδα της Tango έδειξε σημάδια κόπωσης, δεν κατάφερε να αντιδράσει στο run των αντιπάλων, με αποτέλεσμα να δει τη διαφορά να αυξάνεται και η Think Digital να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πλακάς Ι. με 14 και Σουλτάνης Ι. με 8 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαντάς Ν. με 16 (1) και Στούμπος Ι. με 8 πόντους αντίστοιχα.