ThinkDigital2316171773
Los Huracanes Del Tango2017102168

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της Think Digital και τις Tango, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία δύσκολη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στον επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στα πρώτα λεπτά, αλλά με τους γηπεδούχους με πιο καθαρό μυαλό να παίρνουν μια διαφορά δύο κατόχων και με το σκορ να είναι 9–6 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν τις επιθετικές επιλογές τους αλλά η Think Digital διατήρησε το προβάδισμα έχοντας καθαρό μυαλό και καλά ποσοστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 23 – 20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, οι οποίες παρέμειναν κοντά στο σκορ αλλά με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα 2–3 κατοχών στο πρώτο μισό της περιόδου. Στο δεύτερο μισό οι παίκτες της Tango αντέδρασαν και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς μείωσαν σε μία κατοχή και ισοφάρισαν στο τελευταίο λεπτό με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 39 – 37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι νευρικές στα πρώτα λεπτά, με βιαστικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά αλλά με την Think Digital να πιέζει για αιφνιδιασμούς και να ξαναπαίρνει μια διαφορά 3 κατοχών. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν σοβαρά προβλήματα απέναντι στη ζώνη και είδαν τη διαφορά να φτάνει τους 10 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου η οποία έκλεισε με σκορ 56 – 47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, τους φιλοξενούμενους να μην έχουν καθαρό μυαλό και τη διαφορά να συνεχίζει σταθερά στις + 3 κατοχές στο πρώτο μισό της περιόδου. Στα τελευταία πέντε λεπτά οι παίκτες της Τango έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, πίεσαν για αιφνιδιασμούς, βρήκαν ρυθμό στις σετ επιθέσεις και μείωσαν σε δύο πόντους δυόμισι λεπτά πριν το τέλος! Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι στα τελευταία δύο λεπτά διατήρησαν καθαρό μυαλό και το προβάδισμα παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυρικέος Ν. με 23 (1) και Μαντάς Ν. με 20, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Τουρκογεώργος Θ. με 17 (3) και Εμμανουηλίδης Ν. με 12 πόντους αντίστοιχα.