18/03/2022 19:00 Shipping League 21/22 14 40'

Technava11442140
Angelicoussis Group2228191685

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 14ης αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της  Technava και της Angelicoussis Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-85.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες αμυντικά επέλεξαν να παίζουν man to man. Επιθετικά όμως διέφεραν αφού οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι τους υιοθέτησαν αργό τέμπο ενώ οι φιλοξενούμενοι προτίμησαν να παίξουν πιο γρήγορα βασιζόμενοι σε πολλούς αφινιδιασμούς. Στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν 10-11 δείγμα του πόσο ζεστοί ήταν οι παίκτες. Στην συνέχεια οι παίκτες της Αngelicoussis Group ανέβασαν την αποδοσή τους και με σερί 8-0 βάσισαν την αντεπίθεση τους που τους βοήθησε να κλείσουν τη περίοδο με σκορ 11-22.

Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν μπλοκαρισμένοι επιθετικά και είδαν τους αντιπάλους τους να ξεκινούν τη περίοδο με σκορ 8-1 έχοντας και πολλά καλά τελειώματα προηγούμενοι με 12-32 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και με γρήγορο ρυθμό και πολλές ιδέες στην επίθεση σκόραραν ακατάπαυστα χωρις να βρίσκουν πολλά εμπόδια. Αξίζει να σημειωθεί πως το επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 28-4.

Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την όρεξη τους για μπάσκετ και δεν έχασαν το momentum τους και με γρήγορο τέμπο έκαναν επιθέσεις στο αντίπαλο καλάθι που έβρισκαν το στόχο και ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά με το σκορ να είναι 19-67 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία η ευστοχία που μέχρι τώρα υπήρχε στον αγώνα και ας ήταν μονόπλευρη έπαψε καθώς οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν και η μόνη αλλαγή που έγινε στο σκορ μέχρι το τέλος της περιόδου ήταν ένα καλάθι από εκείνους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η διαφορά ήταν μεγάλη μεταξύ των 2 ομάδων και δεν υπήρχε καμμιά αμφιβολία για το ποια θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνα. Απαλλαγμένες από το άγχος βρήκαν σκορ που προσέφερε έξτρα θέαμα στον αγώνα κυρίως από τη πλευρά των γηπεδούχων που με το επιμέρους 21-16 της περιόδου διασκέδασαν τις εντυπώσεις σε ένα παιχνίδι που ηττήθηκαν με 45 πόντους.