29/03/2022 19:00 Shipping League 21/22 16 40'

Technava101181140
Conbulk2014111358

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 16ης αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της Technava και της Conbulk οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 40-58.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες αμυντικά παρατάχθηκαν με σχηματισμό ζώνης σε ένα μάτς με γρήγορο τέμπο. Αυτό ενίσχυσε τις προσπάθειες των παικτών της Conbulk που με αιφνιδιασμούς έβρισκαν σκορ χάρη στα λάθη των γηπεδούχων που έφεραν το σκορ στο 3-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με 2 σερι 0-4  και 0-5 κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-20

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Technava , άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man με σκοπό να εμποδίσουν την αντίπαλη επιθετική δραστηριότητα. Η αλλαγή αυτή λειτούργησε αρνητικά όμως αφού με σερί 0-8 το σκορ ήταν  15-30 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι έβγαζαν βιαστικές επιθέσεις που οδηγούσαν σε άστοχα σουτ. Από την άλλη, οι αντίπαλοι τους ήταν πιο ψύχραιμοι και έβρισκαν σκορ με καλά σουτ με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-34

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν με πιο αργό ρυθμό για να δημιουργήσουν πιο ποιοτικές επιθέσεις χωρίς όμως να καταφέρνουν να σκοράρουν αρκετά. Επιθετικά όμως συνέχιζαν να πληγώνονται από το γρήγορο τέμπο των αντιπάλων τους που με νέο σερί 0-7 αύξησαν τη διαφορά στους 17 στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ( 26-43). Στην πορεία η αστοχία και από τις 2 πλευρές κυριάρχησε με το επιμέρους σκορ να είναι 3-2 μέχρι το κλείσιμο της περιόδου.

Στο 4ο Δεκάλεπτο o νικητής είχε κριθεί και το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι ομάδες ήταν πιο χαλαρές από πριν και διασκέδασαν στα εναπομείναντα λεπτά. Το σκορ ήταν  31-54 με 5 λεπτά  να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι με σερι 9-4 μείωσαν τη διαφορά δείχνοντας κάποια τελευταία σημάδια μαχητικότητας.