03/05/2022 22:00 Commercial Cup 21/22 40'

Technava520121148
Entersoft2413121362

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ  της Technava και της Entersoft οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-62.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες ξεκίνησαν την αμυντική τους προσπάθεια με ατομικές άμυνες που ευνοήσαν τη φιλοξενούμενη που με σερί 0-14 μπόρεσε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας συνδυάζοντας οργανωμένες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς  και το σκορ ήταν 2-12 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες της Technava, έκαναν πολλά λάθη βγάζοντας κακά σουτ υπο πίεση  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 5-26.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η γηπεδούχοι εμφανίστηκαν ανανεωμένοι, παίζοντας καλύτερα ευστοχώντας στα σουτ τους και είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας που τους βοήθησε να μειώσουν τη διαφορά και το σκορ ήταν  15-31 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η ομάδα με το momentum συνέχιζε με την ίδια όρεξη όπου με νέο σερί 8 πόντων κατέθεσε τη προσπάθεια της να επιστρέφει στον αγώνα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-37.

Στο 2ο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τη Technava να συνεχίζει να έχει καλή απόδοση και να είναι ανταγωνιστική μην αφήνοντας να ξεφύγουν στο σκορ  το οποίο ήταν 34-43 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν σερί 9 και 6 πόντων αντίστοιχα δείγμα έλλειψης συγκέντρωσης της αντίπαλης ομάδας με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες ήταν άστοχες σε γενικές γραμμές. Παρά τις προσπάθειες των ομάδων να αλλάξουν τις ισορροπίες αυτό κατέστη αδύνατο. Το σκορ ήταν  42-55 με 5 λεπτά να απομένουν  για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι ομάδες κινήθηκαν στα ίδια επίπεδα με την περίοδο να κλείνει με επιμέρους σκορ 48-62.