50 - 65

05/04/2022 20:00 Shipping League 21/22 4 40'

Technava813141550
Tsakos Group1519131865

Στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής για τη Shipping League μεταξύ της  Technava και της Tsakos Group οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-65.

Στην αρχή του αγώνα, το τέμπο ήταν αργό και οι ομάδες αποφάσισαν αμυντικά να παραταχθούν με ζώνη ως σχηματισμό. Οι ομάδες ξεκίνησαν νωθρά με τους φιλοξενούμενους να έχουν σερί 0-4 και το σκορ να είναι 6-6 στα πρώτα 5 λεπτά χάρη σε 2 τρίποντα των γηπεδούχων. Στην συνέχεια με όπλο τους αιφνιδιασμούς και τις καλές συνεργασίες οι παίκτες της Tsakos Group πήραν μια διαφορά 7 πόντων  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Technava, συνέχισαν να αντιμετωπίζουν ζητήματα επιθετικής παραγωγικότητας και κατάφεραν να σκοράρουν μόλις 1 καλάθι για σχεδον 4 λεπτά και το σκορ ήταν  15-26 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, το επιμέρους 6-8 υπερ των φιλοξενούμενων τους επέτρεψε να κρατήσουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-34.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man προκειμένου να μειώσουν τη αμυντική αιμορραγία αλλά επιθετικά ήταν άστοχοι έξω από τα 6.25. Η αμυντική τους επιλογή ήταν πετυχημένη αλλά η επιθετική τους δυστοκία τους οδήγησε να είναι πίσω με   27-39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το περιορισμένο rotation των γηπεδούχων άρχισε να έχει επίδραση στην κόπωση τους αφού έμειναν άποντοι για 3 λεπτά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35-47.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα,  οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ξανά με σερί 0-4 στα πρώτα 2 λεπτά ενώ οι κουρασμένοι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 2 πόντους στα 4 λεπτά   και το σκορ ήταν  41-59 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει αλλά οι γηπεδούχοι έδωσαν όση ενέργεια τους είχε απομείνει με το παιχνίδι να λήγει με 50-65.