50 - 16

23/03/2023 20:30 Shipping League B 22/23 18 40'

Technomar161042050
Marine Support2102216

Στον αγώνα της 18ης αγωνιστικής μεταξύ της Technomar και της Marine Support, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-16.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Μια ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν γηπεδούχος η οποία χάρη στις καλές της συνεργασίες της και εκμεταλλευόμενη την αντίπαλη αστοχία βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 6-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια τα πολλά λάθη των παικτών της Marine Support τους ανάγκασαν στο να μείνουν στο μηδέν μέχρι το τέλος της περιόδου και δεχόμενοι ταυτόχρονα σερί 10 πόντων έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά σε βάρος τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες των φιλοξενούμενων βελτιώνουν την απόδοσή τους καταφέρνοντας ταυτόχρονα και να σκοράρουν αλλά και να βελτιώσουν την άμυνα τους. Παρόλα αυτά η διαφορά αυξήθηκε αφού το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 23-7. Στο υπόλοιπο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να μην έχουν μεγάλη ευστοχία, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα επιμέρους σκορ 3-5 και να μειώνουν έστω και λίγο τη διαφορά στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες εμφανίστηκαν νωθροί επιθετικά καθώς δυσκολεύονταν να βρουν το στόχο προς το αντίπαλο καλάθι και έτσι το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα η 28-13. Στην πορεία, οι παίκτες της Marine Support, επιχειρούσαν μέσα από τους αιφνιδιασμούς να βρουν σκορ ωστόσο αυτές τους οι προσπάθειες απέβησαν άκαρπες με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 30-14.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Technomar, δεν έχαναν την ευκαιρία να πληγώνουν το αντίπαλο καλάθι εκμεταλλευόμενοι τη νωθρότητα των αντιπάλων τους και την προσπάθειά τους να βρουν σκορ μέσα από τα μακρινά σουτ. Ως αποτέλεσμα, το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 40-14. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Technomar, δεν κατέβασαn τους αριθμός τους προσπαθώντας να διασκεδάσουν τον αγώνα παίρνοντας μία εύκολη νίκη με σκορ 50-16.