10/03/2024 18:30 Commercial League B 23/24 14 40'

Techpassion13137740
Elpen171414853

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Δεύτερη νίκη μέσα σε λίγες μέρες πέτυχε η ομάδα της ELPEN δείχνοντας σταδιακά να βρίσκει τα πατήματα της και να ανεβάζει την απόδοση της. Θύμα της αυτή τη φορά η ομάδα της TECHPASSION με 40-53. Με ρεκόρ 5-5 συνεχίζει να ελπίζει για την είσοδο στην τετράδα, με την TECHPASSION  να πέφτει το 5-8 και τις ελπίδες της να μειώνονται.

Νευρικά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα και μετά από 5 λεπτά το σκορ ήταν στο φτωχό 2-4. Η ELPEN με το Χάλαρη να βρίσκει ρυθμό και η TECHPASSION  με τα τρίποντα των Κουτρουμάνο και Βιτωράτου ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 13-17 για την ELPEN.

Ο γρήγορος και κάποιες φορές βιαστικός ρυθμός συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να ξεφύγουν στο σκορ με την ELPEN όμως να συνεχίζει να έχει ένα προβάδισμα 3 κατοχών. Το επιμέρους 13-14 έφερε τη διαφορά στο +5 (26-31).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο καθοριστικό με την ELPEN να ανεβάζει την ένταση στην άμυνα της, δέχτηκε μόλις 7 πόντους και χωρίς να εντυπωσιάσει στην επίθεση κατάφερε να φέρει τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (33-45).

Στην τελική ευθεία του αγώνα η TECHPASSION ανέβασε και αυτή την ένταση της στην άμυνα, πολέμησε για την ανατροπή αλλά η μεγάλη αστοχία της δεν της επέτρεψε να φανεί απειλητική,  με την ELPEN να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και να παίρνει μια δίκαιη νίκη.

MVP του αγώνα ο τρομερός Χάλαρης με 2 πόντους, με τους Κριτσιδήμα και Χατζηκυριάκο να ακολουθούν. Ο Κουτρουμάνος καλύτερος για την TECHPASSION.