47 - 43

03/12/2023 18:30 Commercial League B 23/24 4 40'

Techpassion81191947
Topcut Modiano119101343

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με εναλλαγές στο σκορ, πάθος για τη νίκη και όμορφες φάσεις η ομάδα της ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ πήρε τη νίκη με 47-43 επί της ομάδας της TOPCUT MODIANO.

Το παιχνίδι ήταν για 40 λεπτά ντέρμπυ με την διαφορά στο τέλος να την κάνουν τα μεγάλα σουτ από τα 6,75 των παικτών του Κουτρουμάνου. Το 7/17 τρίποντα έναντι το 4/24 ήταν αυτό που τελικά καθόρισε το νικητή.

Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα η ομάδα της TOPCUT MODIANO είχε σχεδόν συνέχεια ένα προβάδισμα μίας ή δύο κατοχών. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν τα 2 συνεχόμενα τρίποντα των Χατζηνικολάου και Παπουτσή που έφεραν τους φιλοξενούμενος μπροστά στο σκορ με 8-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η TOPCUT MODIANO αύξησε τη διαφορά σε 13-18 και αν δεν ήταν ο Κουτρουμάνος με τους 5 πόντους του η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. Η ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ αύξησε την πίεση της, έκλεψε μπάλες και με τον Καραγιάννη πρωταγωνιστή μείωσε τη διαφορά στον πόντο στο ημίχρονο (19-20).

Όμοια ήταν η εικόνα και στην τρίτη περίοδο. Σκληρές άμυνες, χαμηλό τέμπο και αστοχία από την περιφέρεια. Ο Λάμπρου κράτησε την ΤΕΚΠΑΣΙΟΝ στη διεκδίκηση της νίκης σκοράροντας και τους 9 πόντους της ομάδας του με το 28-30 του δεκαλέπτου να προμηνύει αγώνα θρίλερ.

Και έτσι έγινε. Η ΤΕΚΑΠΑΣΙΟΝ βρήκε εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, είχε 5 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο με την TOPCUT MODIANO να είναι μπροστά στο σκορ μέχρι το 36-37 αλλά στο τέλος να λυγίζει από τα τρίποντα των γηπεδούχων, παρά τις προσπάθειες του Παπουτσή.

Κορυφαίοι του αγώνα οι Κουτρουμάνος, Καραγιάννης και Λάμπρου. Ο Χατζηνικολάου καλύτερος για τους ηττημένους.