36 - 61

23/11/2018 21:10 Commercial League A 18/19 4 40'

Thalpis Hellas1657836
Ogilvy2210151461

Στον Αγώνα της 4ης Αγωνιστικής μεταξύ της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ και της OGILVY, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 36 – 61.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με καλά πατήματα και είχαν ποσοστά από την αρχή, επέλεξαν σετ επιθέσεις και βρήκαν τα ελεύθερα τρίποντα με το σκορ να είναι 10 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι άμυνες συνέχισαν να είναι καθαρές, οι παίκτες έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ αλλά η OGILVY γύρισε σε άμυνα ζώνης 3 – 2, η THALPIS βγήκε από τον ρυθμό της και είδε τους αντιπάλους της να παίρνουν προβάδισμα 2 κατοχών, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 22.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν από την αρχή, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς καλάθι για 2+ λεπτά, τα ποσοστά παρέμειναν πολύ χαμηλά και στην πορεία αλλά οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Κουτσούλη Δ. ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά σε 3 κατοχές και το σκορ ήταν 17 – 26 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν και πάλι σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, η OGILVY συνέχισε να βομβαρδίζει από την γραμμή των 3 πόντων (με 9 εύστοχα τρίποντα στο 1ο ημίχρονο!) και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21 – 32.

Τόσο στο 3ο Δεκάλεπτο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και το αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της THALPIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να σπάσουν την ζώνη των αντιπάλων και τους παίκτες της OGILVY να παραμένουν συγκεντρωμένοι και κτίζοντας και διατηρώντας έως το τέλος μία διαφορά ασφαλείας πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ανδριανόπουλος Π. με 17 και Σιδέρης Χ. με 10 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κουτσούλης Δ. με 24 (8) και Διακρούσης Γ. με 17 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Πολυχρόνης, Κολοκυθάς