37 - 61

30/11/2021 21:30 Commercial League A 21/22 5 40'

The Newtons12591137
Σ.Υ.Τ.Α.1316131961

Στον Αγώνα της 5ης  Αγωνιστικής μεταξύ των THE NEWTONS και της ΣΥΤΑ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 37-61.

Από το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και οι δύο ομάδες προσπάθησαν σκληρά για την νίκη Οι άμυνες ήταν man to man και αρκετά πιεστικές κάτι που κράτησε το σκορ χαμηλά για τα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού. Στην συνέχεια επιθετικά οι ομάδες έτρεξαν το γήπεδο και γυρνώντας γρήγορα την μπάλα κατάφεραν να βρουν τις λύσεις που οδήγησαν την περίοδο να τελειώσει με σκορ 12-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν για ακόμα μία φορά δυναμικά. Οι φιλοξενούμενοι  δίνοντας σκληρές μάχες κάτω από την ρακέτα κατάφεραν να προηγηθούν για τα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου με σκορ 15-24.Προς το τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι που σε καμία περίπτωση δεν ήθελαν να εγκαταλείψουν το παιχνίδι ανασυντάχθηκαν τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά προσπαθώντας να γυρίσουν την μπάλα και να αποφύγουν τις άσκοπες ντρίπλες και τα λάθη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-29.

Δυστυχώς το δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε να αποτυπώσει την πραγματική εικόνα των δύο ομάδων. Παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με κάποιες εκρήξεις ενδιάμεσα κάνα μερικά λάθη πουλώντας την μπάλα στους αντίπαλους τους. Ωστόσο το μεγάλο πρόβλημα εμφανίστηκε στους παίκτες των THE NEWTONS οι οποίοι εμφάνισαν έντονα σημάδια κόπωσης και φάνηκε για αυτούς πως ιδιαίτερα τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα παρότι πρόκειται για μία ομάδα που προσπαθεί μέχρι την τελευταία στιγμή έχει πάθος και κυνηγάει την νίκη. Τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους παίκτες της ΣΥΤΑ να αποχωρούν από το γήπεδο νικητές με τελικό σκορ 37-61.

Διαιτητές: Ορφανός, Κλιάφας