53 - 46

03/05/2022 21:30 Commercial Cup 21/22 40'

The Newtons1011201253
Conbulk128111546

Στον κυπέλλου μεταξύ της  μεταξύ της Τhe Newtons και της Conbulk οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-46

Στην αρχή του αγώνα, οι αντιπρόσωποι και των 2 στρατοπέδων έπαιξαν αμυντικά man to man. Η ομάδα που πήρε αρχικό προβάδισμα ήταν η  φιλοξενούμενη όπου στα πρώτα 3 λεπτά ήταν μπροστά με 0-4 που τους βοήθησε να προηγούνται με 5-10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι παίκτες μπλόκαραν επιθετικά αφού για 3 λεπτά έμειναν για 0  που κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο, η γηπεδούχος ομάδα άλλαξε την άμυνα της σε ζώνη όπου τους έδωσε ώθηση να περάσουν μπροστά λίγο πριν το 3ο λεπτό  και το σκορ ήταν 17-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι ομάδες αλληλοεξουδετερώνονταν επιθετικά  όπου χάρη σε αυτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν χάρη στη 3λεπτη αντίστοιχη αφλογιστία και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-20.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα σερί 3-0 χάρη σε αστοχία των αντιπάλων τους για 2 λεπτά που συνεχίστηκε και μέχρι τα πρώτα 5 λεπτά αυτού του ημιχρόνου και το σκορ ήταν  27-20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι απελευθερώθηκε επιθετικά με τις ομάδες να βρίσκουν ρυθμό και να δίνεται η δυνατότητα στους γηπεδούχους να πάρουν διψήφια διαφορά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 41-31 αν και το σκορ ήταν 29-26 4 λεπτά πρίν.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι έχασαν το ρυθμό τους και είδαν τη διαφορά τους να πέφτει στους 4 πόντους. Οι ομάδες στη συνέχεια δοκίμασαν αρκετά σουτ 3 πόντων τα οποία ήταν άστοχα  και το σκορ ήταν  42-41 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και μπόρεσαν να πάρουν μια νίκη με διαφορά που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα των 2 ομάδων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 53-46.