58 - 36

12/04/2022 20:00 Commercial League A 21/22 8 40'

The Newtons1414121858
Cosmote e-Value132111036

Στον Αγώνα της 8ης αγωνιστικής για την Commercial League μεταξύ της  The Newtons και της Cosmote E-Value οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-36.

Στην αρχή του αγώνα, και τα 2 αντίπαλα στρατόπεδα παρατάχθηκαν με αμυντικά πλάνα σε σχηματισμό ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (8-6). Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά αλλά η αλλαγή σε man to man των αντιπάλων τους βοήθησε να ξαναπάρουν τα ηνία στο τελευταίο λεπτό με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-13

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν χωρίς σκορ για 3 λεπτά που τους απομάκρυνε  στο σκορ από τους γηπεδούχους στα μισά της περιόδου (20-15). Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες σημείωσαν πολλά άστοχα σουτ και από τους 2 με 3 λεπτά σε αυτό το χρονικό διάστημα  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28-15.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι και χωρίς συγκέντρωση αφού για 4 λεπτά ήταν άστοχοι , με τη διαφορά να αυξάνεται ανάμεσα τους και το σκορ ήταν  31-17 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι υιοθέτησαν κλειστή ζώνη με σκοπό να περιορίσουν την επιθετική παραγωγικότητα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 40-26. Από τη πλευρά των γηπεδούχων την άλλαξαν σε man to man αλλά δεν δικαιώθηκαν

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνετοι από τη μεταξύ τους διαφορά για 2 λεπτά δεν σκόραραν χωρίς όμως να κινδυνεύσουν αφου οι αντίπαλοι τους δεν έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι, και το σκορ ήταν  48-30 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα η διαφορά ήταν ήδη μεγάλη και η κούραση τους απέτρεψε να κάνουν κάποια προσπάθεια για την αλλαγή της κατάστασης, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 58-36.