73 - 57

04/04/2022 21:00 Commercial League A 21/22 1 40'

Cosmote e-Value1617182273
The Newtons119182057

Στον Αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της  Cosmote E-Value και της The Newtons οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73-57.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες παρατάχθηκαν αμυντικά με σχηματισμό ζώνης έχοντας να αντιμετωπίσουν γρήγορο επιθετικό ρυθμό. Οι επιθέσεις που εκδηλώνονταν ήταν οργανωμένες και πίεσαν αρκετά τις άμυνες, και το σκορ ήταν  7-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν ελεύθερα σουτ τα οποία ήταν κυρίως άστοχα αλλά δεν έπαυαν να διεκδικούν επιθετικά ριμπάουντ για να ανακάμψουν. Από την άλλη οι γηπεδούχοι με γρήγορες αντεπιθέσεις και αιφνιδιασμούς βρέθηκαν μπροστά στο κλείσιμο της περιόδου με σκορ 16-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στα ίδια επίπεδα απόδοσης το παιχνίδι τους με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς με τους αντιπάλους τους να δοκιμάζουν αρκετά άστοχα τρίποντα που δεν τους βοήθησαν στη παραγωγικότητα τους αφού το σκορ ήταν  24-13 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρούν σκορ ξεπερνώντας τη προηγούμενη τους δυστοκία χωρίς όμως να καταφέρνουν να μειώσουν τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με επιμέρους σκορ 9-7.

Στο 2ο ημίχρονο, οι The Newtons μπήκαν πιο δυναμικά στο παρκέ και κατάφεραν με σερί 2-7  να έρθουν πιο κοντά στο σκορ με τους αντιπάλους τους με τα αίματα να ανάβουν και το σκορ να παραμένει σε διψήφια επίπεδα όμως στα πρώτα 5 λεπτά (38-28). Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο αποδιοργανωμένοι παίζοντας με βιασύνη και παίρνοντας πολλές προσπάθειες 3 πόντων. Οι προπορευόμενη ομάδα από την άλλη βασίστηκε σε ατομικές προσπάθειες για την επίτευξη σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 51-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι ομάδες εμφανίστηκαν με απελευθερωμένο το μυαλό τους και να δώσουν το καλύτερο τους εαυτό. Σε αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενη ομάδα βρήκε τα 3ποντα και ανέβηκε επιθετικά και μάτσαρε την παραγωγικότητα της αντίπαλης πλευράς που δεν έχανε καμμιά ευκαιρία να ανεβάσει το δείκτη του σκορ και να μην επιχειρεί να διαχειριστεί τον αγώνα. Το παιχνίδι έληξε με τελικό αποτέλεσμα 73-57 δείχνοντας πόσο χορταστικό δεκάλεπτο υπήρξε.