52 - 29

16/11/2021 21:30 Commercial League A 21/22 3 40'

The Newtons129201152
MR Healthtech885829

Στον Αγώνα της 3ης Αγωνιστικής μεταξύ των THENEWTONS  και MRHEALTHTECH οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 29.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο με πολλή ενέργεια και έτοιμες να βγάλουν στο παρκέ αυτά που έχουν δουλέψει στην προπόνηση. Κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και προσπάθησαν να βγάλουν επιθέσεις ύστερα από σωστές πάσες περιορίζοντας τα λάθη στο ελάχιστο. Από  την πλευρά της άμυνας και οι δύο ομάδες έπαιξαν ζώνη κρατώντας ανάσες για το άλλο μισό του γηπέδου διαμορφώνοντας έτσι το σκορ στην πρώτη περίοδο σε  12 – 8.

Στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι παίζοντας καλύτερα και πιο οργανωμένα στην επίθεση κατάφεραν να χτίσουν σιγά-σιγά μία μικρή διαφορά την οποία οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν επιτυχημένα κάποιες φορές μέσα στην περίοδο να μειώσουν. Οι άμυνες συνέχισαν να βρίσκονται εντός τριπόντου χωρίς να επιτρέπουν να περάσει τίποτα μέσα στη ρακέτα. Το μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 21 – 16.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα για τους φιλοξενούμενους. Επιθετικά δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων καθώς δεν μπόρεσαν να φτάσουν κοντά στο καλάθι ούτε να βγάλουν σωστά σουτ. Σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου η διαφορά μεγάλωνε χωρίς οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν κάποια στιγμή να καθαρίσουν το μυαλό τους ώστε να κάνουν ξανά αισθητή την παρουσία τους στο παιχνίδι, με εξαίρεση μερικά λεπτά στην αρχή της τέταρτης περιόδου όπου φάνηκε να βρίσκουν ξανά τα πατήματα τους. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά γύρισαν την μπάλα  έβγαλαν πολύ ωραίες επιθετικά φάσεις μέσα από ομαδική προσπάθεια αποχωρώντας έτσι με το ροζ φύλλο του αγώνα και τη νίκη με τελικό σκορ 52 – 29

Διαιτητές: Ραχιώτης Ο.,Ορφανός Ε.