59 - 53

21/06/2022 21:30 Play Off Minor Commercial League 21/22 40'

The Newtons712142659
Techpassion51472753

Στον αγώνα της αγωνιστικής μεταξύ της The Newtons και της Τέκπασιον οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-53.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την άμυνα τους με man to man ενώ οι αντίπαλοι τους ενώ οι αντίπαλοι ζώνη σκοπεύοντας να ανταποκριθούν στον αργό ρυθμό. Οι άμυνες φάνηκαν να είναι αποδοτικές αφού το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα με τους παίκτες να δείχνουν κρύοι   και το σκορ ήταν 5-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες να μην μπορούν να φανούν παραγωγικοί μην έχοντας λύσεις για τη διάσπαση της αντίπαλης άμυνας με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-5.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες βελτιώθηκαν επιθετικά χάρη εν μέρει και στους αιφνιδιασμούς προσφέροντας λίγο θέαμα παραπάνω και το σκορ ήταν  13-10 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, υπήρξε ισορροπία στο σκοράρισμα χωρίς όμως να σημειωθούν μεγάλα νούμερα με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 19-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της The Newtons ξεκίνησαν δυναμικά το ημίχρονο με σερί 7 πόντων που τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα δεδομένων των συνθηκών του αγώνα και το σκορ ήταν  29-23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η παραγωγικότητα επέστρεψε στα γνώριμα χαμηλά της επίπεδα με τους προπορευόμενους να συνεχίζουν να κρατούν τα ηνία του αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33-26.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες και των 2 στρατοπέδων εμφανίστηκαν ανανεωμένοι και πολύ αποτελεσματικοί θέτοντας τις άμυνες σε δεύτερο ρόλο και δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αυξήσουν το προβάδισμα τους    και το σκορ ήταν  50-41 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η πλευρά της Τεκπασιόν έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να πάρουν εκείνοι τη νίκη αλλά η μεγάλη τους προσπάθεια έπεσε πάνω τους ψύχραιμούς αντιπάλους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 59-53.