82 - 58

14/02/2019 21:10 Commercial League A 18/19 13 40'

ThinkDigital2120172482
Grant Thornton1614171158

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της THINK DIGITAL και της GRANT THORNTON, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 82 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης (με την THINK DIGITAL να παίζει 1 – 4 στον Σταθόπουλο Ε.) ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με καλή ενέργεια και επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά με την GRANT THORNTON να ξεκινάει καλύτερα με run 2 – 7 όμως τους αντιπάλους της να αντιδρούν κυρίως με καλάθια μέσα στην ρακέτα και με τρίποντο του Μαυρίκιου Ν. πέρασαν μπροστά και το σκορ έγινε 11 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου το τέμπο παρέμεινε ίδιο, οι δύο ομάδες διατήρησαν πολύ καλά ποσοστά και παραγωγή αλλά οι γηπεδούχοι ευνοήθηκαν από το ήρεμο και οργανωμένο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με τους αντιπάλους τους να μην έχουν καθαρές επιλογές απέναντι στην άμυνα 1 – 4 και το σκορ να διαμορφώνεται σε 21 – 16 στο τέλος της περιόδου.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καλό, ορθολογικό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους γηπεδούχους να ξεκινάνε με σερί 6 – 1 και να παίρνουν από νωρίς διαφορά 10 πόντων στο πρώτο μισό της  2ης περιόδου, ενώ στην συνέχεια η GRANT THORNTON παρότι συνέχισε να βρίσκει λύσεις μπροστά δεν κατάφερε να σταματήσει το παιχνίδι της THINK DIGITAL η οποία με 12 συνολικά assist και υποδειγματικές επιθέσεις έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 41 – 30. Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες της GRANT THORNTON συνέχισαν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος χωρίς όμως να καταφέρουν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου ενώ παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης, με αποτέλεσμα οι παίκτες της THINK DIGITAL να διευρύνουν και να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυρίκιος Ν. με 32 (3) και Μάργαρης Β. με 17, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζαβάρας Χ..με 19 (2) και Σταθόπουλος Ε. με 18 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γιαννακόπουλος, Δράκος