ThinkDigital1314121958
Intersport81424753

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Σε έναν αγώνα της Πρώτης Αγωνιστικής της Σεζόν 2016 – 2017 μεταξύ της THINK DIGITAL και της INTERSPORT (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα την νίκη με το σκορ διαμορφώνεται στο τελικό 58 – 53.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, με το παιχνίδι να έχει γρήγορο ρυθμό αλλά χαμηλά ποσοστά και το σκορ να είναι 6–4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η Think Digital βελτίωσε το αγωνιστικό της πρόσωπο, κυκλοφόρησε την μπάλα, βρήκε λύσεις από αιφνιδιασμούς και πήρε προβάδισμα 2+ κατοχών με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 13 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με την Think Digital να διατηρεί το προβάδισμα με αιχμή τον Μαργαρή Β., αλλά και την Intersport να βελτιώνεται επιθετικά, να ψάχνει τα ελεύθερα σουτ, αλλά παρόλα αυτά να συνεχίζει να έχει χαμηλά ποσοστά (κυρίως στα τρίποντα), με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10 πόντους με το σκορ να είναι 24–14 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βελτιώνονται, περιόρισαν τον Μαργαρή Β., έβγαλαν άμυνες και έτρεξαν σε σιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 2 κατοχές και το σκορ ημιχρόνου να είναι 27 – 22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι παίκτες της Intersport με εύστοχο τρίποντο μείωσαν σε μια κατοχή και με καλή εκτέλεση της ζώνης οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε άσχημα σουτ και λάθη με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν, με το σκορ να είναι 33 – 33 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run, κυρίως με το πολύ καλό οργανωτικό παιχνίδι του Φούντου Π. (και με το Σακαρέλο Κ. να έχει πάρει φωτιά από τη γραμμή των 3 πόντων) και πέρασαν μπροστά στο σκορ (παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων), με τους γηπεδούχους να έχουν κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 39 – 46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Think Digital εγκατέλειψε την ζώνη, ξεκίνησε με άμυνα man, πιέζοντας τόσο την μπάλα όσο και τις πρώτες πάσες με αποτέλεσμα να βγάλει τους αντιπάλους τους από το ρυθμό τους και με διαδοχικά κλεψίματα (κυρίως από τον Μαργαρή Β.), αιφνιδιασμούς και μεγαλύτερη επιθετική παραγωγή από τον Μαντά Ν., κατάφερε να μειώσει σε 2 πόντους στα πρώτα 2 λεπτά, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει πολύ γρήγορο ρυθμό και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 46 – 50. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν κυριολεκτικά neck and neck, έχοντας όμως χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 50-50 με 3 λεπτά για λήξη και 52 – 50 με 2 λεπτά για λήξη. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν προβάδισμα 1–2 κατοχών έως το τελευταίο λεπτό, όπου το παιχνίδι οδηγήθηκε στη διαδικασία των φαόυλ, με την Intersport να καταφέρνει να μειώσει σε 56 – 53 και να έχει ευκαιρία να ισοφαρίσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα με την Think Digital να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαντάς Ν. με 19 και Μαργαρής Β. με 11 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σακαρέλος Κ. με 20 (4) και Φούντος Π. με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.