08/02/2016 20:40 League C2 15/16 40'

ThinkDigital199131556
Raging Bulls1622181470

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της Think Digital και της Navios, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 70.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων στα πρώτα λεπτά με ανάμικτα αποτελέσματα και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 10 – 5. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν τα ελεύθερα τρίποντα που τους έδινε η ζώνη, με χαμηλά όμως ποσοστά και με τις δύο ομάδες να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα προβάδισμα 1–2 κατόχων και την περίοδο να κλείνει με σκορ 19 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι άρχισε να αποκτά από την αρχή πιο γρήγορο τέμπο και με τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς αλλά σιγά-σιγά αυτό να ευνοεί την ομάδα της Navios, η οποία πέρασε μπροστά στο σκορ στα πρώτα 2 λεπτά. Στο yp;υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με εναλλαγές στο προβάδισμα αλλά με τους φιλοξενούμενους να ευνοούνται και πάλι από το γρήγορο τέμπο και να παίρνουν στα τελευταία 4 λεπτά το προβάδισμα και να κλείνουν την περίοδο με σκορ 28 – 38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες να παρουσιάστηκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στις σετ επιθέσεις και να σκοράρουν κυρίως με αιφνιδιασμούς. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια, έδειξαν μεγαλύτερη μαχητικότητα και μείωσαν σε 4 πόντους στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, ανέβασαν ταχύτητα και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς ξαναπήραν μια διαφορά + 10 πόντων με την περίοδο να κλείνει με σκορ 44 – 56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες συνέχισαν με κλειστές άμυνες ζώνης, χαμηλά ποσοστά στις οργανωμένες επιθέσεις και πάλι με σκοράρισμα κυρίως με αιφνιδιασμούς. Παρόλα αυτά η Things Digital, έδειξε σημάδια κόπωσης, η Navios διατήρησε υψηλή ενέργεια και ένα προβάδισμα ασφαλείας και πήρε τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαυρίκιος Ν. με 23 (2) και Μαντάς Ν. είναι με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαρκογιαννάκης Α. με 29 (1) και Γιαννόπουλος Γ. με 18 πόντους αντίστοιχα.