29/11/2017 21:45 Super League A 17/18 40'

ThinkDigital1816131966
Pernod Ricard Hellas1013121651

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Τη δεύτερη σερί της νίκη πέτυχε η ομάδα της THINK DIGITAL ανεβαίνοντας έτσι στην βαθμολογία της Super League A! «Θύμα» της αυτή τη φορά η ομάδα της PERNOD RICARD με το τελικό 66-51 να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς! Η PERNOD RICARD χτύπησε το ματς μέχρι το τέλος, άλλα κάποιες λάθος επιλογές, αλλά και η κούραση των παικτών της PERNOD δεν της επέτρεψαν να πάρουν τη νίκη.

Πιο συγκεντρωμένα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι παίκτες της THINK DIGITAL GROUP! Με δυνατή άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και γρήγορο τέμπο πήραν κεφάλι από την αρχή με 9-0! Ο κόουτς Φώτος πήρε time out και είδε τους παίκτες του να μπαίνουν με περισσότερη διάθεση μειώνοντας σε 11-4. Όμως ο γρήγορος ρυθμός της THINK DIGITAL GROUP συνεχίστηκε με τη διαφορά να παραμένει σταθερά κοντά στους 8 πόντους (13-5, 16-7, 18-10).

Η άμυνα ζώνης της PERNOD RICARD είχε θετικά αποτελέσματα ιδίως στον έλεγχο των ριμπάουντ και του ρυθμού. Η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους (20-17) χάρη στα καλάθια του Βασσάλου. Όμως τα τρίποντα των Σαμπατά και Ντότσικα (2) ανέβασαν και πάλι τη διαφορά με το 34-23 να είναι και η μέγιστη του 1ου ημιχρόνου.

Η PERNOD RICARD δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια στην επανάληψη. Με τους Βακιρτζή και Βασσάλο πρωταγωνιστές μείωσε ξανά σε απόσταση 2 κατοχών (36-32), όμως ο Μαργαρής αφυπνίστηκε επιθετικά στην 3η περίοδο (είχε 5 πόντους στο 1ο ημίχρονο και 9 στο τρίτο δεκάλεπτο) με τη διαφορά να ανεβαίνει και πάλι πάνω από τους 10 πόντους (47-35).

Με τον Επιτροπάκη πρωταγωνιστή η PERNOD RICARD προσπάθησε για την ανατροπή μειώνοντας αρχικά στους 4 (47-43) με το σκορ να είναι στο 50-45 4 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Η THINK DIGITAL GROUP όμως ανέβασε ρυθμό, έβγαλε ενέργεια με τον Μαυρίκιο, με την PERNOD RICARD (μόλις 7 παίκτες) να δείχνει κουρασμένη να ακολουθήσει. Το τελικό 66-51 σφράγισε τη δίκαιη νίκη της THINK DIGITAL GROUP!

MVP του αγώνα ο εκπληκτικός Μαυρίκιος με 25 πόντους και 20 efficiency! Ακολούθησαν σε απόδοση οι Μαργαρής, Ντότσικας και Μπαρμπάτσης. Ο Αβούρης ο καλύτερος για την PERNOD RICARD, με τους Επιτροπάκη, Λάσπα και Βασσάλο να προσπαθούν αλλά να είναι άστοχοι στην επίθεση.

Διαιτητές : Μαλανδρής, Δελδήμος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Δημόπουλος Διονύσιος  (Παίκτης THINK DIGITAL):

”  Ήταν μια πάρα πολύ καλή νίκη. 2η σερί για την ομάδα. Βλέπουμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. . “