ΟΙ ROUGIXTRES ΛΥΓΙΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΗΣ THINK DIGITAL!

12/12/2017 21:30 Super League A 17/18 40'

ThinkDigital1011191454
Rougixtres1313191762

Μετά από ένα ωραίο ματς με γρήγορο ρυθμό οι Rougixtres νίκησαν την Think Digital με σκορ 54-62. Οι νικητές στηρίχτηκαν στην επιθετική πολυφωνία των  Λασκαρίδη (19π)– Αλεξίου(11π) – Τζαβάρα (11π) για να νικήσουν την Think Digital που είχε τον Μάργαρη να προσπαθεί να καλύψει με το παραπάνω την απουσία του Μαυρίκιου – πέτυχε 29 π είχε 7 κλεψίματα και 5 ριμπάουντ! – αλλά  η εντυπωσιακή εμφάνιση του δεν αρκούσε να χαρίσει το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα του.

Στο 1ο δεκάλεπτο το γρήγορο passing game στην επίθεση από τους Rougixtres αποδείχθηκε το κλειδί για να βρίσκουν καλές τοποθετήσεις για σουτ και κάλυψε την αμυντική αδυναμία τους να εξουδετερώσουν τα drives που επιχειρούσαν οι της Think Digital.  Στο 2ο δεκάλεπτο Μάργαρης και Ντούσικας μετέτρεπαν τα αρκετά επιθετικά ριμπάουντ που μάζευε η ομάδα τους σε πόντους και προσπαθούσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 3ο δεκάλεπτο οι Rougixtres έδειξαν ασυνήθιστη νευρικότητα και έδωσαν το δικαίωμα στην Think Digital  να περάσει μπροστά με 36-34 με τον Μάργαρη 2’50’’ πριν την λήξη της περιόδου. Εκείνη την κομβική στιγμή ο Αλεξίου με cold blood και 2/2 τρίποντα έφερε και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα του η οποία αύξησε το προβάδισμα στο σκορ και στο 4ο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενη την κούραση της Think Digital.

Διαιτητές : ΜΑΡΑΜΗΣ- ΑΜΠΕΛΙΔΗΣ

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

Παπαδόπουλος Στεφ. ( Rougixtres): ” Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι..ευτυχώς τρέξαμε στην δεύτερη περίοδο και ανοίξαμε την διαφορά..την οποία και κρατήσαμε μέχρι τέλους.. Την νίκη την αφιερώνουμε στον Σταύρο Ζαλμά και ελπίζουμε να είναι σύντομα κοντά μας..”