11/04/2019 21:15 Commercial League A 18/19 9 40'

ThinkDigital1513191259
FrieslandCampina1715131055

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της THINK DIGITAL GROUP (TDG) και της FRIESLANDCAMPINA, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Αξαρλή Α. και καλύτερα πατήματα ξεκίνησαν με run 2 – 7 αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν άμεσα με σερί 5 – 0 και το σκορ έγινε 7 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι άμυνες δυνάμωσαν, οι παίκτες έμειναν χωρίς καλάθι για 2 λεπτά αλλά στην πορεία τα ποσοστά και η παραγωγή ανέβηκαν σημαντικά, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 15 – 17.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 28 – 32 στο τέλος του ημιχρόνου και σε 47 – 45 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σε άμυνες man, οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες αλλά οι άμυνες άρχισαν να έχουν και πάλι τον πρώτο λόγο, καμμία ομάδα και πάλι δεν κατάφερε να ξεφύγει και το σκορ ήταν 52 – 51 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά με τρίποντο του Μαγγιώρου Γ. η FRIESLANDCAMPINA πήρε προβάδισμα 3 πόντων αλλά η THINK DIGITAL αντέδρασε με run 6 – 0 και το σκορ έγινε 58 – 55 με 1 λεπτό για λήξη στο οποίο οι άμυνες κυριολεκτικά επικράτησαν με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν το προβάδισμα  και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Ορφανός Ι., Σελληνάς