73 - 45

15/12/2018 15:30 Commercial League A 18/19 7 40'

ThinkDigital1624181573
Thalpis Hellas81216945

Στον Αγώνα της 7ης Αγωνιστικής μεταξύ της THINK DIGITAL GROUP (TDG) και της THALPIS HELLAS ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΙΚΕ, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3. ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα από την αρχή ξεκινώντας με run 6 – 0 με 3 σερί καλάθια του Μάργαρη Β., ενώ παράλληλα πίεσαν τον ρυθμό και έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, οι αντίπαλοι τους ακολούθησαν το γρήγορο παιχνίδι, οι δύο ομάδες είχαν αρκετά λάθη και το σκορ ήταν 6 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου με τρίποντο του Σιδέρη Χ. η THALPIS μείωσε σε μία κατοχή αλλά η THINK DIGITAL και πάλι με καλάθια του Μάργαρη Β. απάντησε, οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο και γρήγορο μπάσκετ αλλά με βιαστικές τελικές επιλογές, τα ποσοστά χαμηλά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 16 – 8.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της THINK DIGITAL να συνεχίζουν να επιβάλουν γρήγορο παιχνίδι, ανεβάζοντας την διαφορά σε 10+ πόντους από νωρίς στην 2η περίοδο ενώ στην συνέχεια το προβάδισμα της συνέχισε να διευρύνεται και τους παίκτες της THALPIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να κοντρολλάρουν το παιχνίδι ή να κερδίσουν το σκορ κάποιας από τις επιμέρους περιόδους, με αποτέλεσμα η THINK DIGITAL να πάρει τελικά μία άνετη Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μάργαρης Β. με 35 και Δημόπουλος Δ. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σιδέρης Χ. με 31 (8) και Σωτηρόπουλος Χ. με 6 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής Π., Τηγάνης Ι.