50 - 64

10/02/2022 22:00 Commercial League A 21/22 9 40'

ThinkDigital20169550
Entersoft1020161864

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής για την Commercial League A μεταξύ της  TDG και της Entersoft οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-64.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες αποφάσισαν να παίξουν με οργανωμένες επιθέσεις και να έχουν ένα σταθερό τέμπο στο παιχνίδι τους. Αυτό έδωσε ένα αρχικό προβάδισμα στους γηπεδούχους το οποίο τους έδωσε μια αρχική  δυναμική  στα πρώτα 5 λεπτά με το σκορ να είναι 11-5. Στην συνέχεια οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ  δείχνοντας πόσο οριακό θα είναι το παιχνίδι αναμεσά τους στη συνέχεια , με την περίοδο να κλείνει ωστόσο  με σκορ με αυξημένο προβάδισμα (20-10).

Στο 2ο  δεκάλεπτο οι 2 αντίπαλοι έδειξαν πόσο ισάξιοι ήταν. Ο κάθε ένας έπαιζε με μεγάλη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση δυσκολεύοντας το έργο του αντιπάλου. Ενδεικτικά το επιμέρους σκορ στα μισά της περιόδου ήταν και το σκορ ήταν 7-6. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Entersoft , έκαναν την αντεπίθεση τους , έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας που τους επέτρεψε να βρουν πιο εύκολα σουτ, κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά   με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29-26.

Στην ανάπαυλα οι ομάδες αποφορτίστηκαν και κατέστρωσαν νέα πλάνα γοα τη συνέχεια. Αρχικά ανέβασαν το τέμπο επιχειρώντας με πολλές εναλλαγές  να πιέσουν τις αντίπαλες άμυνες και να βρουν πιο εύκολα σκορ, με αποτυχία όμως καθώς η διαφορά μεταξύ τους ήταν στο καλάθι (35-33) στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε με τις άμυνες να είναι αναποτελεσματικές, κάτι το οποίο έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να καταφέρουν να περάσουν μπροστά λίγο πριν το τέλος της περιόδου και να διατηρούν το προβάδισμα αυτό μέχρι το τέλος της ( 45-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Entersoft, μπήκαν πιο δυνατά εκμεταλλευόμενοι το momentum της προηγούμενης περιόδου και με δυνατές και πολύ δημιουργικές επιθέσεις πήραν τα ηνία του αγώνα φτάνοντας το σκορ στους 10 πόντους διαφορά με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη (48-58). Σε αυτό το διάστημα,  έκαναν αυτό το οποίο χρειαζόταν. Διαχείριση του αγώνα με πολύ σφιχτή και συγκεντρωμένη άμυνα καταφέρνοντας να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 50-64.