55 - 35

04/11/2021 22:00 Commercial League A 21/22 1 0'

ThinkDigital2012111255
MR Healthtech7811935

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της Think Digital Group και της Mr Health Tech οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-35

Από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι κατέστησαν σαφές στους αντιπάλους τους πως κατέβηκαν στον αγώνα για να φύγουν με το ροζ φίλο. Ξεκινώντας από την άμυνα κατάφεραν να οδηγήσουν τους φιλοξενούμενους σε πολλά λάθη εξασφαλίζοντας έτσι εύκολους πόντους από αιφνιδιασμούς. Οι ομάδα της Mr Health Tech φάνηκε ανέντιμη να αντιμετωπίσει την γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και τα συστήματα των αντιπάλων της και περίοδος έκλεισε με σκορ 20-7.

Στο αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης κατάφεραν  να περιορίσουν τους αντιπάλους τους από το να σκοράρουν κλείνοντας την διαφορά σε 22-13. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν σωστά την μπάλα και να πάνε σε οργανωμένες επιθέσεις τακτική που δικαίωσε την TDG που πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας  17 πόντων (32-15).

Μετά την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ οι άμυνες άλλαξαν σε ζώνη για του γηπεδούχους και man to man για τους φιλοξενούμενους. Λύση για την αντιμετώπιση της ζώνης δεν βρέθηκε καθώς μέχρι το 5ο λεπτό οι παίκτες της TDG δεν είχαν καταφέρει να σκοράρουν και ταυτόχρονα η διαφορά μεγάλωνε (43-26).Προς στο τέλος της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλή άμυνα, έκλεψαν μπάλες και μετά από αρκετή ώρα μείωσαν την διαφορά σε 43-36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι παρά την μεγάλη διαφορά οι άμυνες παραμέναν σκληρές καθώς παρά την μεγάλη διαφορά που είχε δημιουργηθεί οι παίκτες της  Mr Health Tech δεν ήταν έτοιμοι να καταθέσουν τα όπλα. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο προπονητής των γηπεδούχων κάνει ριζικές αλλαγές αντικαθιστώντας όλη την πεντάδα ενώ ταυτόχρονα από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Σακελαρίου και ο Μπίντζας δεν σταμάτησαν να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό μέχρι την λήξη του παιχνιδιού με τελικό σκορ 55-35.

Διαιτητές: Ζαγόρης Λ., Παπανικολάου Ι.