56 - 65

14/03/2022 21:00 Commercial League A 21/22 14 40'

ThinkDigital226101856
The Newtons142092265

Στον Αγώνα της 13ης αγωνιστικής μεταξύ της TDG και της The Newtons οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56-65.

Στην αρχή του αγώνα, οι 2 ομάδες ξεκίνησαν να αμύνονται σε ζώνη με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο. Ως προς τα επιθετικά πλάνα, οι γηπεδούχοι εκδήλωναν τις επιθέσεις τους με οργανωμένο τρόπο ενώ οι αντίπαλοι τους προτιμούσαν βιαστικές επιθέσεις το οποίο τους έβαλε πίσω στο σκορ με 10-8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι με καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκαν ελεύθερο σουτ βλέποντας τους παίκτες της The Νewtons να δοκιμάζουν αποτυχημένες προσπάθειες από τη περιφέρεια με την περίοδο να κλείνει με σκορ 22-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανασυγκροτήθηκαν και βελτίωσαν την εικόνα τους κατακόρυφα. Άλλαξαν το επιθετικό τους πλάνο και με εύστοχα μπασίματα και σουτ ανέτρεψαν το προβάδισμα των παικτών της TDG που με πολλά λάθη αδυνατούσαν να βρουν σκορ. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 22-27. Στο υπόλοιπο της περιόδου η κακή εικόνα των γηπεδούχων καθρεπτιζόταν στην χαλαρή τους άμυνα και σε σουτ εκτός ισορροπίας με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28-34

Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διόρθωσαν την εικόνα τους και ξεκίνησαν το ημίχρονο με 6-0 εκμεταλλευόμενοι τη νωχελικότητα των αντιπάλων τους. Μετά τα 3 λεπτά οι φιλοξενούμενοι έκαναν αλλαγές και μπόρεσαν να προηγηθούν με 34-40  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, άλλο 1 τρίποντο των φιλοξενούμενων άνοιξε ακόμα περισσότερο τη διαφορά μέχρι που και οι 2 βελτίωσαν την άμυνα τους όπου σημείωσαν αρκετά κλεψίματα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 38-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και σε ένα σημείο όπου αυτό το δεκάλεπτο θα ήταν οριακό μετατράπηκε σε ένα μονόλογο των φιλοξενούμενο όπου χάρη σε πιεστική άμυνα πήραν διψήφια διαφορά  και το σκορ ήταν  41-54 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι παίκτες χαλάρωσαν τις άμυνες τους και έδωσαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ και να προσφέρουν λίγο ακόμα θέαμα με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στους φιλοξενούμενους με σκορ 56-65.