Toolsat S.A.71118844
Elpen109181350

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Σε έναν αγώνα μεταξύ της TOOLSAT και της ELPEN, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 50.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα από την αρχή, αλλά βασίστηκαν κυρίως σε προσωπικές ενέργειες, με την Elpen να πιέζει μετά τα πρώτα 2 λεπτά για αιφνιδιασμούς παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών, τα ποσοστά να είναι χαμηλά και το σκορ 1–6 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κυριαρχούν στα ριμπάουντ και να έχουν πολλές δεύτερες επιθέσεις με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το προβάδισμα σε 3 κατοχές, την Toolsat να μην έχει καλό ρυθμό και να περιορίζεται σε στατικά μακρινά σουτ, αλλά να βελτιώνει παράλληλα και τις επιστροφές της, με αποτέλεσμα να βγάλει διαδοχικές άμυνες στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος να κλείσει με σκορ 7–10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες της Toolsat μπήκαν ζεστοί στον αγωνιστικό χώρο, συνεχίζοντας να ψαλιδίζουν την διάφορα σε 2 πόντους (με εύστοχο τρίποντο του Σαξιώνη Γ.), και αμέσως μετά με goal foul του Κοκονά Λ. ισοφάρισαν, με τις δύο ομάδες να επιλέγουν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, τους γηπεδούχους να ευνοούνται από τον αργό ρυθμό και το σκορ να είναι 16 – 14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βελτιώνονται αμυντικά και να δείχνουν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ (με πρωταγωνιστή τον Κοκονά Λ.), με τις άμυνες να δυναμώνουν και από τις δύο πλευρές, η Elpen να βρίσκει επιθετικές λύσεις κυρίως από τον Μανωλιάδη Λ. και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18 – 19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, αλλά η Toolsat έχοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση και με 2 σερί τρίποντα από τους Παυλίδη Χ. και Σπυράτο Γ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία οι άμυνες συνέχισαν να δυναμώνουν, ο Μανωλιάδης Λ. φορτώθηκε με 3ο φάουλ, οι παίκτες της Toolsat πήραν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων (κάνοντας ένα run 8–0) και ανέβασαν την διαφορά στους 10+ πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η ομάδα της Elpen αντέδρασε, άρχισε να βρίσκει ξανά το καθαρό μυαλό και έκανε με τη σειρά της run 12 – 2 με πρωταγωνιστές τους Μανωλιάδη Λ. και Ζορμπά Α., με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 36 – 37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι με πιεστική άμυνα στην μπάλα και στις πρώτες πάσες, αλλά και τους γηπεδούχοι να συνεχίζουν να βγάζουν ενέργεια, τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά η ομάδα της ELPEN να συνεχίζει να έχει πιο καθαρές τελικές επιλογές καθώς και μεγαλύτερη παραγωγή από assist, διατηρώντας προβάδισμα 1–2 κατoχών, με το σκορ να είναι 38 – 42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά το παιχνίδι συνέχισε σε σετ επιθέσεις, με τους παίκτες της ELPEN να βλέπουν τον Μανωλιάδη Λ. να κυριαρχεί στα ριμπάουντ, τους παίκτες της Toolsat να έχουν κολλήσει επιθετικά και να έχουν χάσει την ψυχραιμία τους με το σκορ να είναι 38 – 45 με 3 λεπτά για λήξη. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και με εύστοχο τρίποντο του Παυλίδη Χ. και αμέσως μετά με goal foul του Λουλούδη Γ. μείωσαν σε έναν πόντο με το σκορ να είναι 44 – 45 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα τόσο αμυντικά όσο και στα ριμπάουντ, πήγαν κυρολεκτικά neck and neck, με το σκορ να παραμένει το ίδιο με ένα λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό ο Βλασσόπουλος Μ. επιχείρησε drive, στο οποίο όμως αστόχησε αλλά ο Κοσκινάς Γ. κατάφερε να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και να τροφοδοτήσει τον Ζορμπά Α. όποιος ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων ανεβάζοντας τη διαφορά σε 2 κατοχές, με τον Λουλούδη Γ. της Toolsat να προσπαθεί να απαντήσει με τρίποντο αλλά να είναι άστοχος, το παιχνίδι να οδηγηθεί στη διαδικασία των foul, αλλά η ομάδα της Elpen να διατηρήσει προβάδισμα 2 κατοχών και τα πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παυλίδης Χ. με 15 (3) και Λουλούδης Γ. με 13 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μανωλιάδης Λ. με 18 (1) και Ζορμπάς Α. με 11 (3) πόντους αντίστοιχα.