30/03/2023 21:30 Commercial Cup 22/23 1 40'

Topcut Modiano20724657
Enesel1024172071

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Topcut Modiano και της εν  οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνει το τελικό 57-71.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αντιμετωπίσουν τις επιθέσεις που εκδηλώνονταν με γρήγορο ρυθμό. Η ομάδα που μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα ήταν η γηπεδούχος η οποία με ένα δυναμικό σερί 9 πόντων έθεσε τις βάσεις για να προηγείται στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ 13-2. Στη συνέχεια κρατώντας τον ίδιο ρυθμό επιθετικά συνέχισε να κρατάει τα ηνία και θα προηγείται με 20-10 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της  Enesel εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο καθώς βελτιώνοντας ραγδαία την άμυνά τους και κάνοντας σωστές συνεργασίες στην επίθεση κατάφεραν να κατεβάσoυν τη διαφορά στο καλάθι μέχρι τα μέσα της περιόδου (25-23) στο υπόλοιπο της περιόδου διατηρώντας την πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό κατάφερε να πάρει τα ηνία και να προηγείται στο ημίχρονο με 7 πόντους (27-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε ίδιος με τους παίκτες της Topcut Modiano να βγάζουν αντίδραση και να ξεκινούν την περίοδο δυναμικά καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν στους 38 πόντους μέχρι να φτάσουμε στο 25o λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ βασιζόμενες στην καυτή τους επίθεση, σε ένα αγώνα που έδινε πολύ μεγάλες υποσχέσεις για τη συνέχεια αφού η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 51-51.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, εκεί που όλα θα κρίνονταν οι παίκτες της Enesel εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη. Mε απόλυτη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και με ένα σερί 10 αναπάντητων πόντων έθεσαν τη βάση για τη νίκη με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά η πλευρά της Enesel πέτυχε να διαχειριστεί σωστά τον αγώνα, να μην επιτρέψει στους αντιπάλους της να πετύχουν μεγάλο σκορ και να πάρουν μια νίκη με  υπέρ τους διαφορά πολύ μεγαλύτερη από ότι υποσχόταν αγώνας.