52 - 46

12/05/2024 20:00 Commercial League A 23/24 18 40'

Tsakos Group211191152
Famar711171146

Πιο δύσκολα από ότι υπολόγιζε η ομάδα του TSAKOS GROUP κέρδισε με 52-46 την ομάδα της FAMAR στον αγώνα της δέκατης όγδοης αγωνιστικής της Commercial League Α. Έτσι με ρεκόρ 5-6 ο  TSAKOS GROUP ελπίζει ακόμη και για την τετράδα, ενώ η FAMAR με ρεκόρ 0-8 συνεχίζει να μαζεύει εμπειρίες από τη φετινή συμμετοχή της στο πρωτάθλημα.

Παρά τη διαφορά στη βαθμολογία μεταξύ των δύο ομάδων το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ για 35 λεπτά με την ομάδα του TSAKOS GROUP  να κερδίζει αρκετά δύσκολα και στις λεπτομέρειες τον αγώνα.

Η ομάδα του TSAKOS GROUP ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και με τρομερή ευστοχία από την περιφέρεια (5 τρίποντα) και τον Κορωναίο να πετάει φωτιές με 4 τρίποντα και 17 πόντους σύνολο! Η FAMAR δεν κατάφερε δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην άμυνα της και μοιραία βρέθηκε στο -14 στο δεκάλεπτο (21-7).

Οι αλλαγές του TSAKOS GROUP και η άνοδος της FAMAR έφεραν σε ισορροπία τον αγώνα. Ο Βασιλάτος πέτυχε 2 τρίποντα, η άμυνα της βελτιώθηκε και το επιμέρους 11-11 κράτησε τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (32-18).

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η FAMAR κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους (41-35) με επιμέρους 9-17 κάνοντας τον αγώνα ντέρμπυ! Ο Τζιόπας με 13 πόντους πρωταγωνίστησε, με τον TSAKOS GROUP να προσπαθεί με τρίποντα να κρατήσει τη διαφορά.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπυ στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως η έμπειρη ομάδα του TSAKOS GROUP ανέβασε απόδοση και ένταση στην άμυνα της, κοντρόλαρε το ρυθμό στην επίθεση καταφέρνοντας να πάρει την πολύτιμη και δίκαιη νίκη.

Κορωναίος και Χαλκίτης οι καλύτεροι των νικητών. Τζιόπας και Βασιλάτος ξεχώρισαν για την FAMAR.