58 - 30

09/05/2023 20:30 Commercial League A 22/23 5 40'

Tsakos Group1318111658
Accenture45101130

Στον αγώνα μεταξύ της Tsakos Group και της Accenture, οι πρώτοι πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο 58-30.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αποκτήσουν προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Οι επιθέσεις τους ήταν οργανωμένες αν και άστοχες αφού στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν ισόπαλο στους 2 πόντους. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7 πόντων κατάφεραν να αποσπαστούν από τους αντιπάλους τους και να προηγούνται με 13-4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Τsakos Group να εμφανίζονται καλύτεροι σε άμυνα και επίθεση και αύξησαν το προβάδισμα τους στους 13 πόντους 20-7. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της αξεσουρ δοκίμασαν κυρίως προσπάθειες 3 πόντων αφού ο δρόμος στο καλάθι θα κλειστός. Η αστοχία τους σε αυτό το κομμάτι τους καταδίκασε στο να κυνηγούν μεγάλη διαφορά στο ημίχρονο 31-9.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της αξεσουρ πάτησαν στο παρκέ αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τις όποιες πιθανότητες τους. Δυστυχώς όμως για εκείνους ήταν πολύ άστοχοι και είδαν μέχρι το εικοστό πέμπτο λεπτό του αγώνα οι αντίπαλοι τους τρέχουν ένα σερί 4 πόντων στην πορεία, λίγο μετά το πεντάλεπτο πήραν τα πάνω τους καταφέρνοντας να έχουν ένα υπέρ τους σερί 7-10 που έδειξε ότι έχουν παλμό.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών ανταγωνίζονταν ισάξια σαν η διαφορά να μην ήταν τόσο μεγάλη κάτι που προσέφερε θέαμα στους παρευρισκόμενους. Το σκορ με 5 λεπτά που για τη λήξη ήταν 52-28. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, με τους παίκτες πλέον να είναι εμφανώς κουρασμένοι, η παραγωγικότητα έπεσε ακόμα σφραγίζοντας μια μεγάλη νίκη για τους γηπεδούχους.